A tervek szerint 2024 nyarán adják át a felújított római katolikus templomot Zalaszentmihályon.
Magyarország Kormánya először 2019-ben, a „Magyar Falu Program” keretében, a plébániaépület felújításában segítette a zalaszentmihályi egyházközséget. Az épületet kívülről és belülről is felújították, energetikailag korszerűsítették; kicserélték a nyílászárókat és a teljes gépészetet.
E felújítási munkálatokkal párhuzamosan, a Miniszterelnökség által kiírt „Épített örökség védelme” projektben elindulhatott a zalaszentmihályi templom külső felújítása is, amelyre pályázati támogatást nyert az egyházközség. Bár a tervezés és az engedélyeztetés, az előkészítési munkálatok elhúzódtak, a külső felújítás végső üteme közeledik. Megújultak a külső falak, elkészült a toronysisak festése és a nyílászárók cseréje.
A külső munkálatoknál a lábazati rész festése és a csapadékvíz elvezetése van még hátra. Jelenleg két ütemben folyik a felújítás, így a plébániatemplom nem csupán kívülről, de belső terében is megújulhat. A Zalaegerszegi Kormányhivatal Örökségvédelmi Osztálya az egyházközség kérésére kiadta a szükséges engedélyt, hogy ezek megtörténhessenek: elkészült a templom építéstörténetének összefoglalója, az értékleltár és a restaurátori szondázó kutatások, a falfelületek és a mennyezeti rész rétegkutatása is megtörtént.
A következő lépés a szentélyrekonstrukció lesz, melynek keretében teljesen megújul a templom szentélye. A belső felújításra kormányzati támogatást kaptak. A zalaszentmihályi templom szentélyében helyezk el a veszprémi főszékesegyház korábbi főoltárát, a Szent Mihály-oltárt. A templombelső is teljes festést kap; megújítják a mennyezeten található díszítőfestéseket és a falakon található ornamentális díszítéseket.
A felújítási munkálatok ideje alatt a szertartásokat, szentmiséket a plébánia nagytermében tartják.
A főegyházmegyei és pályázati támogatások mellett a helyi erők is megmozdultak: a település apraja-nagyja is igyekszik a maga módján kivenni a részt a munkálatokból, közösségi munka felajánlásával, társadalmi munkával; az önkormányzat és a helyi vállalkozók is segítenek; az asszonyok a takarítással és más a felújítással együtt járó feladatok elvégzésével.
A tervek szerint a Veszprémből kapott főoltár már idén a helyére kerül; a festési munkálatok jövő tavasszal befejeződnek, és 2024 nyarán megtörténhet az átadás.
Forrás és fotó: Veszprémi Főegyházmegye
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »