Eltemették az utolsó Habsburgot a kapucinusok kriptájába

Eltemették az utolsó Habsburgot a kapucinusok kriptájába

Eltemették az utolsó Habsburgot a kapucinusok kriptájába Mislay Edit2023. 10. 21., szo – 16:34

Életének 101. életévében elhunyt Jolanda osztrák–magyar főhercegné, belga főnemes. IV. Károly utolsó osztrák–magyar uralkodó menyét, habár már búcsút vettek tőle egy dél-belgiumi templomban, a bécsi kapucinusok császári kriptájában, október 7-én temették el.

Százéves korában elhunyt Yolande de Ligne belga hercegnő, Habsburg-Lotharingiai Károly Lajos (1918–2007), az utolsó magyar király és osztrák császár ötödik gyermekének házastársa – számolt be a belga lapok nyomán tucatnyi, királyi családokkal foglalkozó internetes és nyomtatott lap az elmúlt hetekben.

Yolande de Ligne 1923. május 6-án, Madridban született Jenő, Ligne hercege és felesége, Philippine de Noailles második leányaként. Édesapja, a belga nemesség egyik legősibb és legbefolyásosabb családjának feje 1947–51 között Belgium indiai, majd 1951–58 között spanyolországi nagykövete volt. A hercegnő 1950-ben, családja Vallónia régióban található beloeili várkastélyában kötött házasságot Habsburg Károly Lajos osztrák–magyar főherceggel, IV. Károly és Zita, az utolsó osztrák–magyar uralkodópár ötödik gyermekével. A menyasszony huszonhét, a vőlegény harminckét éves volt az esküvő idején. Az uralkodó és arisztokrata famíliákból származó fiatalok az Amerikai Egyesült Államok délkeleti államában, Floridában töltötték nászútjukat, később New Yorkban telepedtek le, ahol Károly Lajos főherceg a Rockefeller Alapítványnál dolgozott.

Hírdetés

A párnak négy gyermeke született, akik húsz unokával ajándékozták meg őket. Jolanda osztrák–magyar főhercegné, aki a koronavírus-járvány kitöréséig gyakorta jelent meg a nyilvánosság előtt, Brüsszelben halt meg szeptember 13-án, de halálhírét csak hat nappal később tették közzé. Gyászszertartását a beloeili várkastély Szent Péterről elnevezett templomában, szeptember 23-án tartották, végső nyughelyére azonban a bécsi kapucinusok templomában, október 7-én kísérték.

A Habsburg-család számos tagja mellett európai uralkodócsaládok, távoli rokonok serege – többek között Henrik luxemburgi nagyherceg és húga, Margit liechtensteini hercegné, született luxemburgi hercegnő és Habsburg-Estei Lőrinc belga herceg, a Habsburg-Estei ág feje, Asztrid belga királyi hercegnő házastársa – vett részt a kapucinusok császári kriptájában tartott temetésen. Jolanda főhercegné nemcsak a legutóbb eltemetett Habsburg, hanem egyben az utolsó, aki a 17. században, Anna osztrák császárné, magyar királyné végrendelete nyomán létesített császári temetkezési helyen lelt örök békességre: az osztrák főváros szívében található kapucinuskripta több mint háromszáz évnyi temetkezés után megtelt. Bécs egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amely a temetés napján rendhagyó módon zárva tartott, száznegyvenöt Habsburg holttestét, valamint négy másik szívével vagy hamvasztott maradványaival teli urnát tartalmaz; köztük van tizenkét császár és tizennyolc császárné, például Mária Terézia, Ferenc József és Wittelsbach Erzsébet, vagyis Sisi. A 99 éves korában elhunyt Habsburg Ottó, az utolsó osztrák–magyar trónörökös, nagy formátumú európai politikus 2011-es temetése után a legtávolabbi teremben egy helyet üresen hagytak a néhai koronaherceg fivére özvegyének. (Az eltemetettek közül többen már születésükkor meghaltak, negyedük ötévesen vagy annál fiatalabban hunyt el.)

„Jolanda főhercegné egy kiváló, szerény, példamutató, elegáns és mélyen vallásos személyiség volt. A legjobban úgy lehet leírni, ha gyermekeire és unokáira gondolunk: mindegyik helytáll, komoly, vallásos, de annak dacára a mai világban helyüket megtaláló emberek” – nyilatkozta lapunknak a bécsi temetésen is részt vett Habsburg-Lotharingiai Mihály osztrák–magyar főherceg, „a legmagyarabb Habsburgnak” tartott József nádor dédunokája, akit telefonon értünk el. A nyolcvanegy éves főherceg, aki 1995-ben költözött Budapestre, az Új Szónak elmondta: „Jolanda főhercegnét, akit mi Yolának neveztünk, mindenki nagyon szerette és mindenkinek nagyon hiányozni fog. Vele egy korszak zárult le, de már boldogan nyugszik férje mellett a kapucinusok kriptájában.”

Habsburg-Lotharingiai Mihály főherceg lapunknak azt is elárulta, hogy hatvanhét éve ismerte az elhunytat, akivel akkor ismerkedett meg, amikor bátyja, Habsburg-Lotaringiai József Árpád főherceg 1956. szeptember 12-én, a baden-württembergi Wertheimben feleségül vette Maria zu Löwenstein-Wertheim-Rosenberg német hercegnőt.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »