Harmincéves a Mosonmagyaróvári Fotó Egyesület

Harmincéves a Mosonmagyaróvári Fotó Egyesület

Jubileumi kiállítás nyílt a Csemadok Pozsonyi székházának Rákosi Ernő termében. Az eseményen, amely a Mosonmagyaróvári Fotó Egyesület megalakulásának 30. évfordulója kapcsán a XXXVIII. Városi Kulturális Napok keretében került sor, az egyesült tagjainak – 14 alkotónak 28 jobbnál jobb alkotását mutatták be a nagyérdeműnek. A kiállítás december 14-éig tekinthető meg a Csemadok Rákosi Ernő termében.

„Egy fotó azért jó, mert később is elővehető, és a művészetpártolón túl a történészek meg a helytörténet iránt érdeklődők számára kordokumentumként is szolgálhat, mert tanúskodik valamiről. Sokszor nem is annyira a fotóművészek fotói érdekesek ilyen szempontból, hanem azokéi, akik sokat járnak mindenfele, és a nyakukban mindig ott lóg a fényképezőgép, vagy a zsebükben ott a telefon” – fogalmazott a jubileumi kiállítás megnyitóján Görföl Jenő, a Csemadok országos titkára, hozzátéve, ennek köszönhetően olyan érdekes dolgokat tudtak lencsevégre kapni, amire később rácsodálkoztak a történészek. 

Ha ezeket a képeket megnézzük, itt már az ellesett pillanat és a tudatosan komponált kép meg a történelmi tanúságtétel jelenik meg olyan fotósok munkája nyomán, akik már nagyon sokat értenek a fotózáshoz, s ez benne a becsülendő”

– mondta Görföl Jenő, aki szerint a kiállítással azt szerették volna elérni, ha egy olyan közeli város, mint Mosonmagyaróvár megjelenjen Pozsonyban, az egykori koronázóvárosban is, egy kicsit színesebbé téve ezzel is a pozsonyi kulturális életet.

A 14 mosonmagyaróvári fotóst, akiknek mindegyike két-két fotóval érkezett a kiállításra, Kaszás Kornél Petőfi-ösztöndíjas mutatta be egymás után, elsőként Goda Barbara fotográfust, aki fotográfus és fotótermék-kereskedő szakon végezte egyetemi tanulmányait, majd az egyetem elvégzése után megnyitotta fotóstúdióját Mosonmagyaróváron. 2020-ban a Magyar Fotóművészek Világszövetsége a tagjai közé választotta, 2022-ben a Jubileumi Nemzetközti-Magyar Fotószalon kiadványba is sikerült bekerülnie, ahová több mint 7 országból 1500 alkotásból választották be az övét. Ezt a képet Pozsonyba is magával hozta, Válaszút címmel.  2021 óta tagja a Mosonmagyaróvári Fotóegyesületnek. Goda Barbara szerint a fotózás akkor is felszabadító érzés marad, ha valakinek ez a kenyere, mert minden egyes fotóalany más-más, és számára mindig örömet okoz, ha fotózhat.

A következő kiállító Kiss Zoltán, aki már kora gyermekkorától fotózik, 2006-tól a fotóegyesület tagja. Bemutatkozó szövegében ezt írta: „Egyetlen ember sem léphet kétszer ugyanabba a folyóba, mondta Hérakleitosz, én ebben látom a fotográfia szépségét, megörökíteni folyton változó világunk hangulatos és érdekes részleteit.” Régebben elsősorban épület- és természetfotókat készített, de mostanság inkább a fekete-fehér képek és a letisztult, minimalista stílus áll közel hozzá.

Virág Tamás 2020 óta tagja az egyesületnek, és a sport-, illetve az eseményfotózás, ami elsősorban foglalkoztatja. Kocsis Julianna fotótémája a város és környéke, valamint a Szigetköz. Utazásai során is fotókon örökíti meg élményeit.  Szereti az érdekes hangulatokat és fényeket, a színeket és a formákat, a kontrasztot és a harmóniát.  Egyre jobban vonzzák a fekete-fehér fotográfiák, ami különleges helyet foglal el a szívében. Önálló kiállítása eddig két alkalommal volt. Tudós Rita 2021-ben fotográfus végzettséget szerzett, idén csatlakozott a Mosonmagyaróvári Fotó Egyesülethez. Kimlén, Darnózselin és Mosonmagyaróváron vett részt közös kiállításon, de nagy élmény volt számára a győri Radó-szigeti Fotópiknik is.

Kertész Attilát, az egyesület elnökét iskolás kora óta érdekli a fényképezés. Immár hatvan éve annak, amikor először kézbe vett egy 6×9 cm méretű, filmes fényképezőgépet. Nehezen barátkozott meg a digitális fotókamerákkal és a képfeldolgozó szoftverekkel, de 2010-től megtört a jég. „Ami jó a szemnek, jó a léleknek, ezért képeimmel megpróbálok egy kis színt vinni a napi szürkébe” – hangzik ars poeticája.

Hírdetés

Nagyon ügyes, jószemű fotótársaim vannak, és szerencsére a mi egyesületünkben mindenki egy irányba húz, és valóban baráti viszonyban vagyunk”

– mondta a kiállításmegnyitón az egyesület elnöke.

Talpas Balázs azt mondja magáról, hogy nem fotózással kezdte, hanem videózással, a fotózás csak később jött az életébe. Sok rendezvényen ott van, és több éve az egyesület tagja, leginkább a Szigetközt szereti fotózni, többnyire ezek a képei szerepelnek a kiállításokon is. Csapó Istvánt mindig is érdekelte a fotózás, de a több szabadidő és a digitális képrögzítés adott nagyobb lendületet e fontos hobbinak.  A természet szeretete, közelsége kezdetektől fontos része volt életének, és az ott eltöltött idő mindig nyújt témát egy-egy fotó elkészítéséhez.

Molnár Lajos Az egyik kedvenc témája a táj szépségének, hangulatának bemutatása, a város egy-egy nevezetes helyének, épületének megörökítése. A Digitálisfotó magazinban megjelent képei ösztönözték arra, hogy még inkább elmerüljön a fotózás világában. Öt éve tagja a helyi fotóegyesületnek. 2022-ben a jubileumi Nemzetközi – Magyar Fotószalon kiadványába bekerült az egyik alkotása. Öt önálló kiállítása volt, és több képe szerepelt már külföldi kiállítások anyagai között Triesztben, Galántán, Eisenstadtban… A Pozsonyba is elhozott Félórás történet című fotója azért jellegzetes, mert egy összerakott fotó. A kiállításon Molnár Lajos azt mondta, újabban ez az, ami érdekli őt.

Lengyel Zsolt gyerekkora óta fotózik, még az ikonikus Pajtás géppel kezdte a fotózást. Az utóbbi néhány évben, amióta egyesületi tag, komolyabban foglalkozik a fotózással. Varga Milán magyarországi túráin járva kezdett el fotózni, ebből fejlődött az esemény/portré fotós csapás, melyet azóta is követ. „Másik, szakmámból és személyiségemből eredő fotós érdeklődés, az maga a technikai mivolta a fotózásnak, melyet én élvezettel kutatok és művelek, s szívesen segítek fotós kollégáimnak” – vallja bemutatkozásában. A Pozsonyba hozott képei is ezt a két érdeklődési körét igyekeznek illusztrálni.

Pál Miklósnak is két fotója került ki a pozsonyi kiállításra: A szántó felett és a Hercegek. Meszlényi Gergő kiskora óta a Szigetköz szerelmese, fotói legnagyobb része is innen származik, de szívesen fotóz az ország más tájain és külföldön is. Témája azonban kizárólag a természet, azon belül is az élővilág.  A Szigetközi Természetfotós Egyesület 2021 óta működik a kezdeményezésére. Dobos Krisztián fotóinak főleg a természet a tárgya, de próbálkozik portré-, makró fotózással is. Mivel érdeklik az új perspektívák, nyitott a drónozás világa felé is. 2022-ben fotográfus végzettséget szerzett, de továbbra is hobbiként tekint a fotózásra.

A harminc éve alakult Mosonmagyaróvári Fotó Egyesület rendszeresen tart kiállításokat tagjai régebbi és legújabb fotóiból. A közösségi oldalukon az odalátogató azt olvashatja:

Célunk, hogy megörökítsük, népszerűsítsük és átadjuk az utókornak életünk, mindennapjaink sokszínűségét fotósaink egyéni látásmódján keresztül, figyelembe véve az emberi méltóságot”.

A pozsonyi kiállításon is megnyilvánult ez a sokszínűség, ahány kép, annyiféle látásmód és technika. Mindenképpen megéri megnézni, december közepéig még megtekinthetik a kiállítás a Csemadok pozsonyi székházában.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »