Egyre lassabban nőnek az árak Molnár Iván2023. 10. 13., p – 12:50 Pozsony |
Szeptemberben folytatódott az infláció lassulása, a drágulás éves üteme az augusztusi 8,9-ről 8,2 százalékra csökkent. Ennél alacsonyabb drágulást legutóbb 2022 elején, az ukrajnai háború kirobbanása előtti hónapokban mértek. Mire számíthatunk az elkövetkező időszakban?
Szlovákiában az infláció idén februárban érte el a csúcspontját, amikor az árszint 15,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, azóta folyamatosan javul a helyzet, az egyes termékcsoportok és szolgáltatások között azonban továbbra is látványos különbségek vannak.
„Az általunk vizsgált termékek és szolgáltatások közül már csak néhányban gyorsult az infláció üteme, eszerint az eddiginél is nagyobb drágulást regisztráltunk a közlekedésben, a postai és távközlési szolgáltatások valamint az egészségügy esetében, gyorsabban nőtt az ára azonban az alkoholnak és a dohánytermékeknek is”
– mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője.
Az infláció egészére már hosszabb ideje az élelmiszerárak vannak a legnagyobb hatással. A jó hír, hogy ezek növekedési üteme is már hat hónapja lassul, szeptemberben 11,3%-kal voltak drágábbak, mint egy évvel korábban.
„Fél évvel ezelőtt ebben a szegmensben még több mint 29 százalékos drágulást mértek, vagyis mára érezhetően javult a helyzet, az elkövetkező hónapokban pedig már egyszámjegyű élelmiszer-inflációra számítunk”
– állítja Marián Kočiš, a Szlovák Takarékpénztár makrogazdasági elemzője. Látványos különbségek vannak azonban az egyes élelmiszerek ármozgásai között is. Az édességek például csaknem 22 százalékkal, a zöldségfélék 16, a halak 14 százalékkal drágultak az egy évvel korábbihoz képest. A tej, a sajt, a tojás, a kenyér és a gabonafélék, valamint a hústermékek ára 10,5–13%-kal, a gyümölcsöké 6,3%-kal nőtt, míg a korábban a legnagyobb árugrást produkáló étolaj ára már enyhén csökkent. A lakhatási költségek 6,5%-kal nőttek az egy évvel korábbihoz képest, ami Kočiš szerint 2021 vége óta a legalacsonyabb drágulás. Az üzemanyagárak – az elmúlt hetekben tapasztalt növekedésük ellenére – pár centtel még mindig alacsonyabbak, mint tavaly ilyenkor, az autóbusz-közlekedés azonban csaknem 20 százalékkal drágult az egy évvel korábbihoz képest.
„Arra számítunk, hogy az elkövetkező hónapokban tovább lassul az áremelkedés üteme. A 2023-as év egészére vonatkozó átlagos inflációs ráta 10 és 11 százalék között mozoghat, közelebb a 11%-hoz. Tavaly ez még 12,8% volt. Az Európai Központi Bank által optimálisnak tekintett 2 százalékos inflációról azonban továbbra is csak álmodhatunk”
– figyelmeztet Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője. A szakemberek jövőre 4-5 százalékos drágulást jósolnak.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »