Brit közgazdásznő a szinóduson: Nem a pénz, hanem a karizmák bősége adja az Egyház gazdagságát

A Püspöki Szinódus negyedik általános kongregációs ülésén Anna Rowlands, a nagy-britanniai Durhami Egyetem professzora arról beszélt, hogy az egyházi gyakorlatot a szinodalitásnak kell meghatároznia, hiszen az Egyházban mindenkinek helye van, a szegények és kiszolgáltatottak felkarolása pedig kötelességünk.

A szeretetközösség a szinodális út első és utolsó szava, a közös úton levés eredete és értelme – erről beszélt hétfőn délelőtt Anna Rowlands, aki a brit Durham Egyetemen az Egyház társadalmi tanításának oktatója. Felszólalásában teológiai támpontokat nyújtott a szinódusi munkadokumentum második moduljával – „Közösség, mely kisugárzik. Hogyan legyünk jobban az Istennel való egység, valamint az emberi nem egységének jele és eszköze? – kapcsolatban.

A különbözőségek harmonikus egységének szépsége nyilvánul meg a közösségben, ami homogenizáló és egyben szétforgácsolódó világunkban fontos üzenet. A közösséget továbbá alázat és szolgálat jellemzi, szemben a versengéssel és a birtoklási vággyal, ami a világban uralkodó kapcsolatokat szövi át. Az Egyháznak is ezt a nem világias szépséget kell sugároznia, amit az alázat és a szolgálat határoz meg. A szinódusi résztvevők feladata, hogy együtt gondolkozzanak a kiszolgáltatott, szenvedő, gyenge emberekkel, valamint az Egyház gyengeségeiről. Más szóval arról, hogyan álljunk a szegényebbek mellé, hogyan karoljunk föl minden megkereszteltet az emberi helyzetek sokféleségében.

 – emlékeztetett a durhami professzor. Mint egy lakomán, amelyre meghív Isten, hogy kóstoljunk, együnk vele, és vegyünk ételéből, mintegy az érzékeinkhez szólva. És valóban,

Hírdetés

Anna Rowlands két konkrét esetet is felidézett. A szinódus előtt kapott egy levelet egy olyan személytől, aki korábban abúzust szenvedett el egy pap részéről. Azt válaszolta neki, hogy ne féljen kiállni a gyógyulás szükségessége mellett, mert az Eucharisztia ment meg minket. A másik eset egy londoni katolikus befogadóközponthoz kapcsolódik, ahol a menekültek megvallották: befogadva érezték magukat, mert nevükön szólították őket. Ne rekesszünk ki tehát senkit – tette hozzá.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »