Mindannyian jól tudjuk: a zászló számunkra létkérdés. A zászló számunkra nem egyszerűen egy homlokzaton lobogó színes textildarab, nem pusztán egy heraldikai alkotás, nem is csak egyszerű szimbólum.
A zászlóhoz millió szállal kötődünk, gyermekként megismerjük és papírra rajzoljuk, a zászlóra felnőttként feltekintünk, megdobban a szívünk és otthon érezzük magunkat. A zászló számunkra szent örökség, több évszázados jelenlétünk kifejeződése, mely azt üzeni: a jövőbe tekintő, erős, tenni akaró közösség él e városban.
Éppen ezért a legjobban mi magunk, sepsiszentgyörgyiek tudjuk azt, hogy mi képvisel bennünket. A történelmi, identitásbeli jelképeinket mi értjük a legjobban, a mi őseink küzdöttek és teremtettek otthont e helyen, a mi örökségünkről van szó, nem dönthet erről egyoldalúan egy más városban élő bíró, aki talán soha nem járt Sepsiszentgyörgyön, aki nem sétált városunk pezsgő főterén, aki képeslapon sem látta a Református Vártemplom tornyát, aki bizonyára azt sem tudja, milyen szorgos, szülőföldjüket szerető, békés emberek élnek itt.
A legfelsőbb bíróság idén télen megsemmisítette a Sepsiszentgyörgy zászlaját szentesítő határozatot. A jogerős döntés indoklását nemrég kaptuk kézhez. Úgy döntöttünk, Sepsiszentgyörgy Önkormányzata újrakezdi az eljárást a város zászlajának elfogadtatásáért.
Soha nem fogjuk hagyni, hogy jogi vagy közigazgatási eszközökkel korlátozzák jelképeink és szülőföldünk iránti szeretetünket! Most újra eljött az idő, amikor meg kell mutatnunk közösségünk erejét, azt, hogy városunk zászlaja mindannyiunkat, minden sepsiszentgyörgyit képvisel!
Kis történeti áttekintés
Az a történet, amely Sepsiszentgyörgy zászlajával lejátszódott, más európai országban talán elő sem fordulhatott volna, csak Romániában. Kezdődött minden 2010-ben, amikor a városvezetés javaslatára a sepsiszentgyörgyiek által megválasztott önkormányzati testület, Sepsiszentgyörgy Helyi Tanácsa január 28-án elfogadta azt a határozatot, miszerint a jelenlegi zászló legyen a város jelképe. Ez lobogott is a városháza homlokzatán mindaddig, amíg az akkori prefektus megtámadta a bíróságon arra hivatkozva, hogy Romániában nincs olyan jogszabály, amely lehetővé tenné azt, hogy önkormányzatok elfogadjanak városzászlót, a helyi autonómia nem terjed ki egy efféle döntéshozatalra. Sokévnyi pereskedést követően 2014-ben a Brassói Táblabíróság kimondta, hogy nem engedélyezett a zászló használata.
A városvezetés ezért politikai partnereket keresett, az RMDSZ munkájának köszönhetően 2015-ben a bukaresti törvényhozásban elfogadtak egy olyan jogszabályt, amely kimondja, hogy a települések saját zászlóval rendelkezhetnek. Ezek után az önkormányzat kezdeményezésére újabb tanácshatározat született a városzászló ügyében, melyet – a törvény minden betűjének betartásával – előterjesztettünk a fejlesztési minisztériumnak jóváhagyásra. A kormány azonban, miközben más települések jelképeiről folyamatosan fogadta el a határozatokat, a Sepsiszentgyörgy zászlajáról rendelkezőt – több más magyarlakta településhez hasonlóan – elsüllyesztette. Mindaddig nem foglalkozott a kérdéssel, amíg Cseke Attila került a fejlesztési minisztérium élére, aki újra elővette és napirendre tűzte a dokumentációt. Ekkor terjesztette fel a kormány Sepsiszentgyörgy zászlaját a szakmai döntéseket hozó heraldikai bizottsághoz, amely kifogástalannak ítélte a zászlót.
Nem sokkal azután, hogy a szaktestület és a kormány is elfogadta városunk zászlaját, az önmagát a székelyföldi románok képviselőinek kikiáltó, Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Civil Fóruma megtámadta a kormányhatározatot azzal az indokkal, hogy az nem képviseli az itt élő román lakosságot. Ennek nyomán egy brassói bíró alapfokon úgy ítélte meg, hogy a zászló nem képviseli a helyi románságot, ezáltal megsemmisítette a kormányhatározatot, de a tanácshatározat a mai napig érvényben van. Csakhogy egy bírónak nincs szakképesítése arra nézve, hogy egy jelképet heraldikai szempontból elemezzen, erre hivatott a heraldikai bizottság, amely kritika nélkül jóváhagyta Sepsiszentgyörgy zászlaját. Sokat elárul a romániai igazságszolgáltatási rendszer működéséről, a bírók szubjektivitásáról, hogy mindeközben a megye zászlaját érintő hasonló támadást egy másik bírói testület elutasította, vagyis Kovászna megye lobogóját a sepsiszentgyörgyitől eltérően nem érvénytelenítették.
A mi városunk, a mi zászlónk!
Bennünket, székelyeket, sepsiszentgyörgyieket azonban nem olyan fából faragtak, hogy beletörődjünk ebbe az igazságtalan ítéletbe. Újrakezdjük Sepsiszentgyörgy zászlajának engedélyeztetési eljárását, és ezúttal felmutatjuk a mögötte álló közösségi akaratot, több ezer, több tízezer sepsiszentgyörgyi polgár akaratát. Ha nem elég 21 önkormányzati képviselő döntése, visszatérünk az alapokhoz, az emberekhez: megkérdezzük az itt élőket, hogy ők mit gondolnak. Ezért aláírásokat gyűjtünk arra a kérdésre válaszként: egyetértenek-e azzal, hogy ez a zászló bennünket képvisel. A városzászló ügyét újból a kormány elé terjesztjük – ezúttal a sepsiszentgyörgyiek aláírásaival együtt, hogy lássák az ország összes bíróságán: Sepsiszentgyörgy zászlaját a sepsiszentgyörgyiek a magukénak érzik. Így többé egyetlen romániai bíró se mondhatja azt, hogy a jelkép nem képviseli a sepsiszentgyörgyieket.
A közösségi akarat felmutatására Sepsiszentgyörgy Önkormányzata aláírásgyűjtést indított Sepsiszentgyörgy zászlajáért A mi városunk a mi zászlónk jelszóval. A közösségi akció végső célja, hogy újra loboghasson a város zászlaja a közintézmények homlokzatain. Az engedélyeztetési eljárás során fel szeretnénk mutatni, hogy nem csupán Sepsiszentgyörgy önkormányzati képviselői, de a városban élő közösség is teljes mellszélességgel kiáll a zászló mellett.
Hol lehet támogatni a városzászló ügyét?
Keresse a városban elhelyezett négy stand valamelyikét hétköznap délutánonként 15 és 19.30, hétvégenként 10 és 16 óra között (kivéve október elsején, vasárnap).
Aláírásgyűjtő pontok: – az Erzsébet parkban Gróf Mikó Imre szobránál – a Szabó Kati Sportcsarnokkal szemben (Stadion utca) – a központi piacnál (Bánki Donát utca) – a Sugás Áruházzal szemben.
A standoknál október 8-ig gyűjtik az aláírásokat, azt követően egy online felületen lehet majd támogatni az ügyet. Biztosak vagyunk abban, hogy ennek a történetnek jó vége lesz, közös jelképünket törvény szentesíti, és zászlónk szabadon loboghat majd intézményeink homlokzatán. Sepsiszentgyörgy Önkormányzata arra kér mindenkit, akinek fontos városa, hogy írja alá a kezdeményezést. Ne engedjük, hogy mások döntsenek a mi városunk jelképeiről. Ez a mi városunk, a mi felelősségünk, a mi zászlónk!
(Az Önkormányzati szemle Sepsiszentgyörgy önkormányzatának fizetett tájékoztatási rovata.)
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »