Szüntelen király a bábszínházban

Szüntelen király  a bábszínházban

A sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház is bemutatóra készül, Tamási Áron Szüntelen király című darabját Nagy Lázár József rendezésében mutatja be a társulat ma 18 órától. Az új előadásról a rendező, valamint a díszlet- és bábtervező Szász Zsolt vallott lapunknak.

„Egy-egy ötlet, szöveg éveken keresztül érlelődik bennem, amíg egyszer csak úgy érzem, eljött az ideje a bemutatónak” – fogalmazott Nagy Lázár József, aki valójában a koronavírus-járvány idején talált rá Tamásinak erre a méltatlanul elfelejtett darabjára. Legutóbb a kilencvenes évek végén játszották Erdélyben ezt a darabot a marosvásárhelyi színművészeti főiskolán.

„A mi kultúránkban a király a legmagasabb erkölcsi igazság képviselője, ezért neki mindig léteznie kell. Ezt az erkölcsi jót nevezhetjük Istennek, gondviselésnek, természeti rendnek, bárminek, de nélküle nincs világ, tehát szükség van a királyra. Miért szüntelen? Mert ha nincs, akkor a világ káoszba süllyed. Az előadás tehát azokra a kérdésekre keresi a választ, hogy ki a király, miért ő a király, ki viselheti a királyi címet és miért, milyen súlya, felelőssége van a királyságnak?” – nyilatkozta a rendező a készülő elő­adásról. Kérdésünkre, hogy miért ezt a darabot állította színpadra, Nagy Lázár József elmondta: fontos volt számára kimenekülni a mindennapok káoszából, ehhez pedig olyan történetet választott, amely az egyetemes isteni igazságról beszél. Talán az sem véletlen, hogy Tamási 1958-ban írta ezt a darabot, az ’56-os forradalom leverése után – tette hozzá.

Hírdetés

Tamási darabját nem báb­előadásnak írta, ezért nagyon meg kellett vágni, át kellett dolgozni a szöveget. Feleségének, Nagy Lázár Kincső dramaturgnak nagy tapasztalata van a bábszínházi munkában, ezért az ő segítségével készült a szövegkönyv. A szerzőre jellemző, erősen lokális színezetet csak jegyeiben hordozza az előadás, igyekeztek egyetemessé tenni a történetet. Egy radikális gondolkodású fiatal képzőművész, Szász Zsolt, becenevén Tücske volt a díszlet- és bábtervező, ami a rendező szerint kifejezetten jót tett a produkciónak. Még tavasszal felvette vele a kapcsolatot, és rengeteget beszélgettek, mielőtt elkezdődtek volna a próbák.

Szász Zsolt csíkszeredai, grafikaszakon végzett a temesvári képzőművészeti egyetemen, utána szabad­úszóként dolgozott sokfelé Erdélyben. Többnyire grafikai munkákkal foglalkozik, könyveket illusztrál és háttereket tervez animációkhoz. A díszlettervezés terén nincs nagy tapasztalata, de volt már néhány ilyen jellegű munkája, nagyszínpadra is készített díszletet. Bábokat is szeret tervezni, izgalmas számára látni, ahogy a próbák során alakulnak a bábszereplők. Mint lapunknak fogalmazott, a Cimborák színpadán emberi méretei vannak a világnak, és jó élmény volt ilyen intim térben dolgozni. Számára az idő a legnagyobb kihívás egy próbafolyamat során, mert mindig szeretné még jobban, még igényesebben elkészíteni a munkáját. A díszlet kivitelezése során minden napra jutott valamilyen kaland – mondta –, ő pedig igyekezett rugalmas maradni a kihívások közepette. A titok a végén derül ki – tette hozzá sejtelmesen.

Végezetül arról is mesélt a rendező, hogy az asztali bábjáték technikáját alkalmazták az előadásban, de egy középiskolás fiatalember, Király Ármin is megjelenik a bábok között, és ez különleges feszültséget teremt a színpadon. Mivel Tamásinak egy meglehetősen mély mondanivalójú művéről van szó, az előadás 8 éven felülieknek ajánlott.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »