Migránskövetelőzés – visszautasítva

Migránskövetelőzés – visszautasítva

Az Európai Unió bírósága szerdán elutasította több szíriai menedékkérőnek az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) ellen benyújtott keresetét, amelyben kártérítést kértek, mert úgy vélték, az uniós hatóság felelős azért, hogy 2016-ban Görögországból visszatoloncolták őket Törökországba – közölte a luxemburgi székhelyű bírói testület.

Kép: europarl.europa.eu

 

Hírdetés

Az ítélet szerint a Frontex nem rendelkezik hatáskörrel a kiutasítási határozatok vagy a nemzetközi védelem iránti kérelmek érdemi elbírálására, ezért az uniós ügynökség nem tehető felelőssé az érintettek Törökországba történő visszaküldésével kapcsolatban.

2016-ban több szíriai menedékkérő érkezett a görögországi Lérosz szigetére, ahol nemzetközi védelem iránti igényt kívántak benyújtani, azonban egy, a Frontex és a görög hatóságok által végrehajtott közös visszaküldési művelet során Törökországba szállították őket. Onnan Irakba mentek, és azóta is ott tartózkodnak.
A menedékkérők keresetükben a Frontex állítólagos jogellenes magatartása miatt 136 ezer eurót meghaladó összegű vagyoni kártérítést igényeltek. Álláspontjuk szerint ha a Frontex nem sértette volna meg az alapvető jogok védelmére vonatkozó kötelezettségeit a visszaküldési művelet keretében, akkor megkapták volna azt a nemzetközi védelmet, amelyre a szíriai helyzetre való tekintettel akkor jogosultak lettek volna.

Az uniós bíróság azonban úgy ítélte meg, hogy a Frontex állítólagos jogsértései nem okozhatták közvetlenül a Törökországban és később Irakban elszenvedett vagyoni és nem vagyoni károkat.

“A panaszosok tehát tévednek, amennyiben azt állítják, hogy a Frontex állítólagos mulasztásai nélkül nem küldték volna vissza őket jogellenesen Törökországba, és nem érte volna őket az általuk hivatkozott vagyoni és nem vagyoni kár. Kizárólag az uniós tagállamok rendelkeznek hatáskörrel a kiutasítási határozatok érdemi értékelésére és a nemzetközi védelem iránti kérelmek elbírálására, a Frontex feladata kizárólag az, hogy technikai és operatív támogatást nyújtson a tagországoknak” – áll a luxemburgi testület határozatában.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »