Ahogy arról korábban beszámoltunk, Ódor Lajos miniszterelnök részt vett a Selye János Gimnázium ünnepi tanévnyitóján Komáromban. Látogatása végén sajtótájékoztatót tartott az épület főbejárata előtt, ahol hangsúlyozta, a szakértői kormány számára rendkívül fontos, hogy a jelenlegi diákok és az oktatók visszacsatolást kapjanak arról, hogy mennyire fontosak az állam számára. Véleménye szerint a következő kormánynak a legmagasabb nemzeti prioritássá kell emelnie az oktatásügyet.
A miniszterelnök elmondta, nem véletlen, hogy kormánya miniszterei, ahogy ő maga is, a mai országos tanévnyitón számos helyen megjelentek. „Szakérői kormányunknak nagyon fontos, hogy az oktatásügyben lévők és a jövő generációi lássák, az állam érdeklődik irántuk” – fogalmazott, hozzátéve, további prioritásuk, hogy a tehetséges fiatalokat meg tudják tartani itthon és, hogy a pedagógusokat megbecsüljék. „A tanári státusz az utóbbi 20-30 évben jelentősen csökkent Szlovákiában. Én magam pedig nagyon hálás vagyok volt gimnáziumi tanáraimnak” – húzta alá.
„Értelemszerűen kevesebb bevételt is jelent az országnak a külföldön maradt értelmiségi. Minden elveszített felsőoktatást végzett ember hozzáadott értékben 3 millió euró veszteséget jelent ennek az országnak. Ha figyelembe vesszük, hogy több tízezer fiatal tanul külföldön, akik nem térnek vissza szülőföldjükre, óriási veszteség ez mindannyiunk számára” – jelentette ki.
Ódor Lajos elmondta, több reform is elindult, amely konkrétan köthető a kormányához. Ezek közül kiemelte a tantervi reformot, amelynek előkészítési folyamatában még a kinevezése előtt részt vett. „Különösen közel áll hozzám, mivel a saját javaslataimat is tartalmazza. Ebben nagyobb hangsúlyt kap a kritikai gondolkodás, az élményalapú oktatás, hogy minden gyerek örömmel járjon iskolába országszerte” – jegyezte meg.
A másik reform, amelyet kiemelt, a frissen végzett diplomások jövőképét érinti. „Ennek érdekében elfogadtunk a felsőoktatási intézményeket érintő irányelveket, illetve megnöveltük a főiskoláknak, egyetemeknek járó anyagi forrásokat: a következő 3 évre 200 millió euróval emeltük meg a főiskolák költségvetését. Mindezt természetesen az elért eredményeiktől függően. Amennyiben jelentős nemzetközi eredményeket tudnak felmutatni, további anyagi forrásokat tudunk biztosítani. Ha elégedettek lesznek az oktatók, azt a hallgatók is pozitívan értékelik majd” – vélekedett a miniszterelnök.
Újságírói kérdésre, hogy oktatásügyi autonómia révén lehetne-e javítani a szlovákiai magyar oktatásügy helyzetén, a miniszterelnök kifejtette, a szakértői kormány politikai régiókról szóló tervezetében felmerült, hogy akár oktatásügyi kerületeket is fel lehetne állítani. „Kicsit eltérne a politikai régióktól és arról szólna, hogy azok, akik az egyes régiókban élnek, saját maguk dönthessenek a régiójukban az oktatásügyet érintő kérdésekről. Fontos számunkra, hogy az egyes régiók az országban maguk is többet tudjanak tenni az oktatásügyért, ne minden központilag, Pozsonyból dőljön el” – fogalmazott, hozzátéve, ezt a tervezetet még a szakértői kormány mandátumának lejárta előtt nyilvánosságra hozzák.
Kérdésünkre, hogy mit üzen azoknak a választóknak, akik szeptember 30-án először járulnak az urnák elé, Ódor Lajos azt mondta, nagyon fontos választások lesznek, ezért mindenkinek ugyanazt tudja üzenni: menjenek el választani!
A magyar oktatásügyi intézményeket látogató diákoknak pedig azt üzente, saját példája is azt mutatja, hogy magyar iskolát végezve is be lehet kerülni a miniszterelnöki székbe. „Hasson ez inspirálóan a magyar gyerekekre. Bárkiből lehet sikeres ember” – fogalmazott.
További újságírói kérdésekre, amelyek leginkább az illegális migrációt érintették, Ódor Lajos elmondta, a Szlovákiára nehezedő migrációs nyomás kampánytéma lett. Mint mondta, hónapok óta érkeznek bevándorlók az országba, az utóbbi napokban csak enyhén növekedett a számuk.
Hozzátette, a menekültek szinte kivétel nélkül áthaladnak az országon, céljuk Ausztria vagy Németország.
illetve hosszabbítja meg a menekültek itteni tartózkodását, akik egyébként csak egyszerűen áthaladnának az országhatárokon. Ódor szerint ezen legiszlatív módon lenne érdemes változtatni.
(Szalai Erika/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »