Kárpátalja a háború idején című kerekasztal-beszélgetésen mutatták be a Harc a túlélésért című angol nyelvű kötetet a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen. A könyv szerzőinek nem titkolt célja, hogy közzétegyék Kárpátalja 1944 és 2022 közötti igaz történetét, a kárpátaljai magyarság fennmaradásáért és továbbéléséért folytatott napi küzdelmeit. A könyv az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformja támogatásával, a Méry Ratio Kiadó gondozásában jelent meg. Az összeállításban elsőként Szilágyi Zsoltot, az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platformjának egyik alelnökét, a kötet ötletgazdáját halljuk.
amely az oktató szerzetesrend jelenlétét, a város fejlődését meghatározó iskola történetét ismerteti olvasmányosan, képekkel illusztrálva. A bemutató után Lehőcz László kérte mikrofonhoz Károlyi Attilát, az egyik szerzőt, az év levéltári kiadványának szerkesztőjét.
Ötödik alkalommal szervezték meg Nagyszalontán a Szentivánéji Fesztivált. A Csonkatorony tövében, a nemrég felújított Arany-palotában rendezett, többnapos kulturális seregszemle célja, hogy lehetőséget adjanak a város és a környék magyarságának találkozására, és a megemlékezésre városuk nagy szülöttére, Arany Jánosra.
Reök Andor horgosi földbirtokos, Szabadka főispánja 1941-től 1944 elejéig tevékenyen részt vett a Trianon utáni, délvidéki magyar kulturális élet megszervezésében. Lévai Katalin Az örökhagyó című regényének főszereplője a palotájáról is közismert szegedi család legkisebb gyermeke. Az ő szemén keresztül ismerhetjük meg a család történetét, s a két világháború közötti időszak eseményeit. Lévai Katalinnal Németh Ernő beszélgetett a horgosi könyvbemutatón.
Adás: Kossuth Rádió, 2023.08.12. (szombat), 18:01-18:30
(Sajtóközlemény)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »