Miért jó a profi konyhatervező?

Miért jó a profi konyhatervező?

Miért jó a profi konyhatervező? Horváth Bianka2023. 08. 09., sze – 10:55

Sokan még mindig úri huncutságnak tartják, hogy profi konyhatervezővel terveztessék meg a konyhájukat. Pedig ezzel olyan hibákat küszöbölhetünk ki, amelyekre lelkes amatőrként nem biztos, hogy tudnánk figyelni.

A konyhatervezés az otthontervezés egyik legbonyolultabb feladata, hangsúlyozzák a belsőépítészek. Nincs két egyforma konyha, még két, egyforma méretekkel rendelkező lakásban sem.

A nyílászárók elhelyezkedése és méretei, a lefolyócsövek, a fényviszonyok, na és persze a lakók tulajdonságai, főzési szokásai. Egy konyhatervezésnél ezekre mind figyelni kell.

Anyagok, gépek, méretek

Előfordulhat, hogy valaki jó stílusérzékkel rendelkezik, és képes ötletes dizájnt álmodni a konyhájának. A műszaki tervezésben viszont már nem biztos, hogy ennyire ügyes, így olyan döntéseket hozhat, amelyek rontják az összhatást. Az anyagválasztást össze kell hangolni a fényviszonyokkal, a fiókok kiosztásának pedig szintén megvannak a maga szempontjai. Ha ezekkel kapcsolatban nincs tapasztalatunk, könnyen tanulópénz lehet álmaink konyhájának árából. Majdnem így járt kassai olvasónk is, Mónika.

Hírdetés

„Régi álmom volt, hogy magamnak tervezzek konyhát. Az egyik ismert bútoráruház internetes oldalán ezt külön tervezőprogrammal meg is tehetem. Hozzá is kezdtem, de a tizedik próbálkozásnál beláttam, hogy nem vagyok biztos benne, jól csinálom-e, és nem tudom megbeszélni senkivel a felmerülő kérdéseimet. A konyhatervező végül azzal győzött meg, hogy a konyhánk olyan szegleteit is kihasználta, amelyek létezését eddig szinte nem is tudatosítottam. Azóta rend van nálunk a sok rakodótérnek köszönhetően.”

A konyhában használatos gépek, fogyasztók elhelyezése szintén a tervező feladata. Ezért fontos figyelni arra, hogy burkolási munkákat sose végeztessünk a konyhapult megtervezése előtt.

Mi is az olcsóbb?

A rossz döntéseknek ára van, és ez a konyhában sincs másképp. Ha a tervezésnél valamit elfelejtettünk vagy rosszul mértünk be, azt utólag kell kijavítani. Nagyon kellemetlen például, ha nem terveztük meg megfelelően az elektromos hálózatot, és egy új konnektor miatt a fél konyhabútort le kell bontani. Ráadásul nemcsak kellemetlen, hanem költséges is. Ez utóbbi miatt döntött a konyhatervező mellett lévai olvasónk, Zsuzsanna.

„A férjem ötlete volt. Azt mondta, ha érdemes fodrászhoz menni ahelyett, hogy magát nyírja meg az ember, akkor a konyhát, amelyet jó esetben évtizedekig használni fogunk, szintén érdemes profira bízni. Nem is bántuk meg, mert tudtuk, hogy jó kezekben vagyunk. A mi elképzelésünkből indult ki, mindent egyeztetett velünk, és nem stresszeltünk végig azon, hogy mennyibe kerül majd kijavítani, ha elrontunk valamit.”

A sok apró döntés eredménye egy összhatás, amely kellemes és hatékony közeggé varázsolja a konyhát – talán így fogalmazható meg a konyhatervező feladata a legegyszerűbben. Nem utolsósorban pedig olyan szakembert érdemes választani, aki felelősséget vállal a munkájáért.

Szöveg Križanovič Melinda


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »