Változtak a rokkantsági nyugdíj feltételei Kulcsár Péter2023. 07. 28., p – 21:02
Július 1-jétől változtak a rokkantsági nyugdíj megítélésének a feltételei – a kormány még februárban jóváhagyta a munkaügyi minisztérium javaslatát a szociális törvény mellékletének az aktualizálására: bővült a rokkantnyugdíj jóváhagyása szempontjából fontos betegségek és diagnózisok köre.
A rokkantsági nyugdíj az egészségkárosodás miatt elvesztett fizetést pótló ellátás, amely addig jár, amíg az adott személy képessé válik ismét dolgozni. A legfrissebb adatok szerint több mint 220 ezer ilyen nyugdíjas van az országban, és minden 12. produktív korban lévő állampolgár rokkantsági nyugdíjat kap. Az esetek 97 százalékában betegség az ok. Rendszerint olyan személyről van szó, aki súlyos balesetet szenvedett vagy súlyos betegségben szenved.
Ki számít rokkantnak?
A munkaképesség-csökkenés mértékének megállapítása orvosszakmai kérdés, és minden eset egyedi, általánosságban azonban elmondható: rokkantnyugdíjasnak minősülhet az, akinek a munkaképessége – egészségromlás következtében – jelentősen csökkent, és ebben az állapotában több mint 1 évig javulás nem várható. A hangsúly a munkaképesség csökkenésén van, ugyanis nem minden egészségkárosodott személy számít rokkantnak, hiszen bizonyos egészségromlás mellett lehet dolgozni is. Például a kerekesszékhez kötött személynek nem a munkavégzés okoz problémát, hanem a munkahelyre jutás. Ezért a megállapított funkciózavar miatt kialakult hátrányos helyzetet az állam szociális támogatásokkal próbálja kompenzálni, amelyeket az egészségkárosodott személyek a szociális ügyi hivatalokban igényelhetnek. Akinek viszont tényleg csökkent a munkaképessége, vagy egyáltalán nem képes dolgozni, az a szociális biztosításról szóló törvény értelmében a Szociális Biztosítóhoz (SP) fordulhat segítségért, és próbálhatja elintézni a rokkantsági nyugdíjat.
Szakorvosi felülvizsgálat
A munkaképesség csökkenését úgy állapítják meg, hogy összehasonlítják az egészséges és az egészségkárosult személy testi, lelki és értelmi állapotát, képességeit. A munkaképesség csökkenésének megvizsgálásakor nem veszik figyelembe azt az egészségromlást, illetve testi vagy szellemi fogyatkozást, melyre a rokkantsági szolgálati nyugdíjra való jogosultság megítélésekor voltak tekintettel. A munkaképesség-csökkenés mértékét a Szociális Biztosító felülvizsgáló orvosa vizsgálja meg. Már a nyugdíjkérelemhez csatolni kell az igény jogosultságát alátámasztó teljes egészségügyi dokumentációt, amely tartalmazza a szakorvosi leleteket, a korábbi kezelés értékelését, az állapot stabilizálásáról szóló információkat, a végső diagnózist, a betegség várható lefolyását, az esetleges további gyógymódot. Elsősorban arra összpontosítanak, hogy a beteg állapota milyen mértékű munkavégzést tesz lehetővé, képes-e felkészülni valamilyen tevékenység végzésére, van-e lehetőség a munkaerőpiacra való visszatérést elősegítő rehabilitációra, esetleg átképzésre. A felülvizsgáló orvos az előterjesztett dokumentumokból indul ki, de szükség esetén a rokkantsági nyugdíjat igénylő személyt is berendelhetik konzultációra, sőt újabb kivizsgálásokat is kérhet.
Új szabályok
Júliustól lépett életbe a szociális törvény módosítása, amely új betegségfajtákat is figyelembe vesz a rokkantság elbírálásakor. Továbbá, a munkaképesség csökkenésének százalékos mértékét számos betegség esetében úgy változtatták meg, hogy az tükrözze a beteg egészségkárosodásának súlyosságát. Ugyanakkor a törvény ezentúl lehetővé teszi a kérelem egyéni elbírálását. Korábban 40 százalékos egészségkárosodás esetén a rokkantsági nyugdíjakat nem fizették ki, 41 százaléktól 70 százalékig az emberek részleges nyugdíjat, 71 százaléktól pedig teljes rokkantsági nyugdíjat kaptak. Ez utóbbi most nem változott.
A betegségek és diagnózisok átcsoportosítása azt eredményezi, illetve eredményezte, hogy sokan azok közül, akik június végéig 70%-nál kisebb mértékű invalidnak számítottak, júliustól átkerültek, illetve átkerülhetnek a 70% feletti egészségkárosodással rendelkezők közé. Ez az átcsoportosítás 73 betegséget érint, és így a Szociális Biztosító mintegy 16 100 biztosított rokkantsági nyugdíját emelte vagy emelheti meg, akiknek a nyugdíja mintegy 182,60 euróval nő(tt).
Mi a teendő?
El kell menni a Szociális Biztosító lakóhely szerinti kirendeltségébe. Az előjegyzési rendszerben lehet konkrét időpontot foglalni. Szükség van személyi igazolványra, a Prehliadka zisťovacia – kontrolná elnvezésű, kitöltött formanyomtatványra, igazolásra az iskolai végzettségről, esetleg a katonai szolgálatról, születési anyakönyvi kivonatra és igazolásra a jövedelemről. Továbbá, van néhány kivétel is. Aki 1963 után született, annak a tankötelezettség teljesítéséről szóló igazolásra is szüksége van. Ezen kívül kérhetnek egy, a munkáltatója által kiállított igazolást az 1990. május 1-je előtti munkaviszony időszakáról azokban az országokban, amelyekkel Szlovákia nem kötött államközi társadalombiztosítási szerződést.
60 napon belül döntenek arról, hogy kap-e nyugdíjat, amiről postai úton vagy e-mailben értesítenek. A határidő attól a naptól kezdődik, amikor valaki benyújtja kérelmét a biztosítóban. Bonyolult esetekben a kérvény elbírálása hónapokig húzódhat, de erről írásban tájékoztatnak. A jóváhagyott járandóságot mindig havonta folyósítják.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »