Rozsdásodik Németország?

Rozsdásodik Németország?

Rozsdásodik Németország? Kulcsár Péter2023. 07. 25., k – 18:54

Az elmúlt évtizedekben Európa szinte mindig számíthatott a német gazdaságra. Németország az EU vitathatatlan gazdasági motorja volt, a német nagyvállalatok sok iparág elitjében megtalálhatók voltak.

A német gazdaság ereje mindig is a globális nagyvállalatok és az innovatív középvállalatok sikeres elegyében volt, de egyre több jel mutat arra, hogy Németország lassan, fokozatosan leszakadóban van a világ leginnovatívabb gazdaságaitól. A német gazdaság még mindig a világ negyedik legnagyobb gazdasága, de az elmúlt években egyre gyengébb gazdasági teljesítményt tud felmutatni. Meglepő lehet, de Európa legnagyobb gazdaságai közül éppen Németország vészelte át a legrosszabbul a globális koronavírus-járvány és az ukrán–orosz háború gazdasági hatásait. Ha a GDP 2019 végi állapotát vesszük kiindulási alapként, akkor Németország gazdasági teljesítménye 2021-ben és 2022-ben mélyen az eurózóna átlaga alatt volt.

Hírdetés

Németország hosszú évtizedekig a legsikeresebb ipartelep volt Európában, legyen szó acélgyártásról, gépiparról, vegyiparról vagy autóiparról. A német vállalatok exportképessége a 21. század elején vitathatatlan volt, és ezek Kína gazdasági felemelkedéséből is rendkívül sokat profitáltak. A gazdasági sikerek azonban elkényelmesítették a német politikai elitet, és a gazdasági reformok hiánya a növekvő gyártási költségekkel és az egyre növekvő munkaerőhiánnyal együtt arra készteti a német vállalatokat, hogy jövőbeni befektetéseikről Németországon kívül gondolkodjanak. Németország legnagyobb vegyipari vállalata következő gyártelepét Kínában építi fel, és a Volkswagen is inkább Kanadában építi fel következő akkumulátorüzemét. Ipari befektetésekben a külföldi vállalatokra sem lehet számítani, a Németországba irányuló külföldi működőtőke-befektetések már öt éve csökkenő tendenciát mutatnak.

Még ennél is komolyabb probléma, hogy a német gazdaság legfontosabb iparágai mind a múlt század technológiáira épülnek. Németország csaknem teljesen kimaradt a digitális forradalomból, és a SAP szoftvercégen kívül nem tud más jelentős digitális vállalatot felmutatni. A német vállalatok ugyan ott voltak a modern napelemek kifejlesztésénél, de a német kormányok tétlenül nézték, hogy ezeket a technológiákat felhasználva a kínai vállalatok kiszorítják őket a piacról. Hasonló helyzet van kialakulóban a kínai autópiacon is, ahol a Volkswagen és társai sokáig domináns piaci szereplők voltak. Most azonban a kínai elektromosautó-gyártók elkezdték kiszorítani német vetélytársaikat a piacról, akik csak lassan reagálnak a gyorsan fejlesztő kínai vállalatokra. 2023 első felében a Volkswagen messze a kínai BYD és az amerikai Tesla mögött kullogott a kínai piacon.

Ha a német gazdaság gyengélkedik, ezt Közép-Európa is megérzi. A német vállalatok a régió legfontosabb befektetői közé tartoznak, és a visegrádi országok mindegyikének Németország a legfontosabb exportpiaca. A régió ezer szállal kapcsolódik a német autóiparhoz, ezért mindannyiunk érdeke, hogy a német autógyárak épségben átvészeljék a belső égésű motorok halálát. A német gazdaság gondjai reálisak, de korai lenne még teljesen leírni a németeket. Németországot húsz évvel ezelőtt is Európa beteg embereként emlegették, de komoly gazdasági reformoknak köszönhetően sikerült újraéleszteni a német gazdaságot. Valami ilyesmire van szükség most is, csak a helyzet annyival nehezebb, hogy a reformokat egy sokkal bonyolultabb világgazdasági helyzetben kell lebonyolítani. Mindenképpen érdemes azonban szurkolni a német gazdasági és innovációs reformok sikeréért, mert régiónk gazdasági jövője szorosan kötődik a német gazdaság jövőjéhez.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »