Élelmiszerek, amelyek pótolják a folyadékot

Élelmiszerek, amelyek pótolják a folyadékot

Élelmiszerek, amelyek pótolják a folyadékot Mészáros Richárd2023. 07. 24., h – 19:45

Fejfájás, rosszullét, gyengeség, fáradtság – ezek a tünetek azt jelzik, hogy a szervezet szenved, hogy folyadékra van szüksége. Hogyan pótoljuk gyorsan a folyadékot, hogy egészségben tölthessük a nyarat?

Ismeretes, hogy ha megfelelő a szervezet vízháztartása, csökken a sérülés kockázata, és az ízületek is megőrzik a szükséges nedvességüket. Ezzel szemben ha a szervezet vízháztartása felbomlik, az ízületek hajlamosabbak a sérülésre. Ezért is olyan fontos, hogy rendszeresen igyunk például sportolás közben. Nemcsak szép bőre lesz annak, aki elegendő folyadékot fogyaszt, hanem a szervezete is megfelelően fog működni, kisebb lesz a sérülések kockázata. Tudni kell, hogy nem csak vízzel tudjuk pótolni a folyadékot. Az az általános szabály, hogy naponta körülbelül egy liter csapvizet kellene meginnunk, a másik liter folyadéknak különféle élelmiszerekből kellene származnia. Hogy szervezetünk a lehető legjobban működjön, együnk sok gyümölcsöt és zöldséget, főleg ha nagy a hőség. A legjobban hidratáló zöldségek és gyümölcsök közül mutatunk most be néhányat.

Görögdinnye

Az egyik legjobb természetes hidratáló. Azon élelmek közé tartozik, amelyek sok folyadékot tartalmaznak, s ezáltal a legjobban hidratálnak. Általában minden gyümölcs és zöldség sok folyadékot tartalmaz, de legtöbb folyadék a görög- és sárgadinnyében van.

Citrusfélék

A citrusfélék – narancs, grépfrút, mandarin – nagyon frissítenek és sok bennük a folyadék. Ha strandolni készül, könnyen becsomagolható, de a gyalogtúrán is nagy hasznukat veheti.

Őszibarack és szilva

Hírdetés

Ez a két gyümölcs nagyon hidratál. Főleg az őszibarack olyan anyagokat tartalmaz, amelyek különösen nyáron hasznosak. Ilyen például a rost, ami serkenti az emésztést (ez főleg annak lehet hasznos, aki utazik), továbbá antioxidánsokat tartalmaz, amelyek csökkentik a gyulladást. Az antioxidánsok egyebek mellett olyan problémák ellen is felvehetik a harcot, mint a szívbetegség és a demencia, de hasznosak lehetnek akkor is, ha a test túlzott napsugárzásnak van kitéve.

Eper

E gyümölcs 75 százaléka víz. Ne ódzkodjon a mélyhűtött epertől sem. Nyugodtan fogyaszthatja eperszezonon kívül. A friss epret messzi országokból szállítják, s ilyenkor drágább és vegyszerekkel tartósítják. Nem rossz ötlet, ha ilyenkor mélyhűtött változatát helyezi előtérbe.

Saláta

A ropogós nyári saláta fogyasztása ajánlott, ha a hőmérő higanyszála 30 fölött van. E zöldség 75 százaléka víz. Hasonló a helyzet a káposztával is. A káposztasaláta nagyszerű körítés a húsos ételekhez.

Paradicsom

A friss paradicsom univerzális zöldség. Salátába, tésztához, mártáshoz, öntethez kitűnő. A legjobban hidratáló zöldségek közé tartozik. Elég sok benne a C-vitamin, ami erősíti az immunrendszert. Tökfélék Közéjük tartozik a cukkini, a sárga tök és a patisszon. Köretként grillezett formában fogyasztható bármilyen nyári ételhez, tojáshoz. Finom nyári reggeli, ebéd vagy vacsora készíthető belőle.

Szervezetünk számára a legideálisabb folyadék a víz. Ez lehet csapvíz, de az elvesztett ásványi anyagok pótlása miatt legjobb, ha ásványvizet, forrásvizet iszunk. Tartós fogyasztásnál ügyeljünk arra, hogy 1000-1500 mg összes oldott ásványianyag-tartalmú vizet válasszunk. Érdemes megnézni a víz nátrium-, kálium- és magnéziumtartalmát: lehetőleg olyat vegyünk le a polcról, melynél a kálium és magnézium mennyisége együttesen magasabb, mint a nátriumé. Fontos tudni: a szénsavas ásványvíz enyhén puffasztó hatása miatt teltségérzetet okoz, ezért abból általában kevesebbet iszunk, mint a mentes változatból. Aki tehát a buborékos vizet részesíti előnyben, tartsa ezt szem előtt. Azok, akik refluxban, gyomorsav-túltengésben szenvednek, vagy gyakran küzdenek haspuffadással, inkább válasszák a szénsavmentes vizet. Nyáron ideális folyadéknak számítanak még a különféle (cukormentes) teák, gyümölcsteák, akár hidegen is, gyógynövényteák, citrusfélékkel ízesített ásványvizek, 100%-os vagy frissen facsart, hígított gyümölcs- és zöldséglevek. Mindenképpen kerüljük a mesterséges adalékanyagokban gazdag, cukrozott italokat, cukros szénsavas üdítőket és gyümölcsleveket, a többnyire magas cukortartalommal bíró ivójoghurtokat, a tejes és az alkoholos italokat.

(benu)

(vysetrenie-kovács)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »