Historizáló és klasszicista stílusú restaurált falitükrök

Historizáló és klasszicista stílusú restaurált falitükrök

A hónap műtárgya nevű program keretében a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeum ezúttal két, nemrégiben felújított historizáló és klasszicista falitükrét mutatja be a látogatóknak.

Felújításukat közforrásokból a Művészettámogatási Alap finanszírozta.

A bemutatásra kerülő falitükrök a historizmus és a klasszicizmus időszakából, pontosabban tehát a 19. század második feléből származnak. Az első, 1870–1890 közötti időszakban készült tükör gazdagon díszített, fekete színű fakeretbe ágyazott, téglalap alakú tükrös részből áll, amelyet a sarkakban gérbe vágott profillécek szegélyeznek. Alsó része masszív profilrúdból áll, oldalain esztergált, bordázott, díszített oszlopok találhatók. A felépítmény felületét növényi motívumú intarziás sárgaréz lap díszíti.

Hírdetés

A másik tükör a klasszicizmus korából, megközelítőleg az 1850–1870 közötti időszakból származik. Timpanonos felülső résszel és virágos díszkosarakkal ékített falitükörről van szó, mely aranyozott luc- és hársfából készült, faragványrészletet imitáló sajátos masszával kombinálva. A tükrös felület a felső részben félkörívben végződik. Az elülső felületeket angyalok s az anyagba karcolt stilizált növényi motívum egészítik ki. A tükör timpanonos része a restaurálás előttig csak mint torzó volt látható.

A helyreállítás előtt a tükrök készítési idejüknek és használatuknak nagyjából megfelelő állapotban voltak, különböző méretű és jellegű sérülésekkel. Természetes degradáció, mechanikai sérülések, hiányzó profilcsíkok voltak jellemzőek rájuk, valamint fapusztító rovarok támadták meg őket.

E történelmi tárgyak szakszerű kezelését és restaurálását Tibor Kováč restaurátor – a Szlovák Köztársaság Restaurátori Kamarájának tagja – végezte. A tükrök összállapotának felmérése és dokumentálása után eltávolította róluk a durva szennyeződéseket, s az egyéb munkafolyamatok mellett kijavította a stilizált díszítőelemek sérült részeit, elkészítette a hiányzó profilléceket, kiegészítette az egyes felületeket és hibákat, valamint színében is egységesítette a tükrök felületét.

(Kerepesi Igor, Gömör-Kishonti Múzeum/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »