Belgiumi siker – a kezdeti szikra

Belgiumi siker – a kezdeti szikra

A Párkányi Liszt Ferenc Művészeti Alapiskola első ízben vett részt Belgiumban az ifjúsági zenekarok nemzetközi fesztiválján, és rögtön el is hozták kategóriájuk első díját.

Pásztor Jánosnak, a művészeti alapiskola igazgatójának meggyőződése, hogy a minőségi, élménydús oktatás vezet eredményre.

– Jómagam is aktív zenész vagyok, megfordultam már sok helyen a világban, látom, a nyugati világ kicsit előttünk lépked a fesztiválok szervezésében. Rátaláltam a Neerpelti fesztiválra, ahol énekcsoportok versenyeznek, minden páratlan évben pedig ifjúsági zenekarok. Gondoltam jelentkezünk, hiszen a gyerekeknek kell a cél, az inspiráció – mondja el az igazgató.

Ha van cél, mindenki „odateszi” magát

Az iskolának már egy ideje volt jól működő vonószenekara, ebből lett a kis és nagy vonószenekar. 2019-ben alakítottak kis és nagy gitárzenekart, de volt fúvószenekaruk is. Ifjúsági zenekaruk, amelyet 2022-ben tettek „sínre”, tulajdonképpen válogatás az összes csoportból, amelyben jelenleg harmincnégyen muzsikálnak.

A belgiumi megméretésen szerepelhetett kevert összetételű zenekar, de akkor feltétel volt, hogy folklór alapú zenét játsszanak. Ezért nyúltak Kókaihoz és Bartókhoz. Bartók gyermekeknek című kompozícióját hangszerelték át, és beválogatták a programba Kókai Rezső Kis verbunkosát, egy szlovák népdalfeldolgozást, egy amerikai kortárs művet, valamint Pusztai Antal gitárművész Memory of Holocaust című opusát. Esetükben ez volt az a mű, amelyet a zenekarnak ajánlott a szerző.

– A felkészülés négy hónapjára szinte haditervet dolgoztunk ki, hogy ki ne fussunk az időből. A játékidőt 21 és 25 perc között határozták meg, ami nem kevés, hiszen az iskolában 2-3 perces zeneművek előadásához vagyunk szokva. Kilenctől tizennégyéves korig terjed a zenekar tagjainak életkora, ezért nagy kihívás volt a gyerekek számára ilyen hosszan játszani, figyelni az ütemet, mikor kell belépni.

Hírdetés

A belgiumi siker csak egy kezdeti szikra, amely visszaigazolta, hogy a verejték és könnyek között megszerzett tapasztalatnak van értelme – fejti ki az iskola igazgatója. Hozzáteszi, az idén 67 csoport jutott ki a fesztiválra Európa szinte összes tagállamából, de voltak Kolumbiából és Mexikóból is zenekarok.

Az esélytelenek nyugalmával

– Színes volt a paletta. Szlovákiát mi képviseltük egy pozsonyi zeneiskolával együtt. A hosszú utazás után a másnapi versenyen nem volt könnyű helytállni, de sikerült felszabadultan zenélnünk. Megrendítő pillanat volt, amikor észrevettük, hogy a holokausztról szóló előadásunkat egy idős házaspár könnyek közt hallgatja, de nagy sikert arattunk a kortárs amerikai Joseph Compello: Az ördög keringője előadásával is.

Hozzáfűzi, ez a siker ösztönzés a további munkához. Már most több felkérésük van rendezvényeken való részvételre, külföldi fellépések is körvonalazódnak, és a belga fesztiválon is szeretnének ott lenni majd két év múlva. Ehhez azonban pénz is kell. A zeneiskolát támogatja a város, Nyitra megye, a szülői szövetség, de további támogatókra lenne még szükségük. Sok a járulékos kiadás is, gondoljunk csak a minőségi hanghordozókra, a fényképekre, s bár fellépő ruháik vannak, látták a fesztiválon a zenekarokat, amelyek a ruhákkal is érzékeltették az összetartozásukat.

Nekünk, tanároknak, a legnagyobb örömünk az volt, hogy láttuk, a gyerekek lelkesek, hiszen a zenekarban való játék felszabadítóbb, mint az egyéni. Élvezték az ottlétet, és azt vettem észre, hogy a pár nap alatt jobban összekovácsolódtak, mint a próbák alatt. Egy napra még Antwerpenbe is kiruccantunk, ahol a csokoládémúzeumba is ellátogattunk

– jegyezte meg Pásztor János.

A művészet pozitív hatással van a lélekre

– Ha valaki már hatévesen rálép a művészet útjára, folytathatja középiskolai, majd egyetemi szinten. Kérdem én, melyik más szakmát tudjuk ennyi ideig tanulni? Megéri tehát művészeti iskolába járni. Remek, inspiráló környezet, amely a lélekre is pozitív hatással van. Mindenkinek azt tanácsolnám, írassa be gyermekét művészeti iskolába, az idő pedig majd eldönti, hogy tud-e a lehetőséggel élni. A felvételik már lezajlottak, de szeptember első két hetében pótfelvételi lesz, akkor még bárki próbálkozhat. Minden gyerekből elő szeretnénk varázsolni a rejtett tehetséget – mondja végszóként Pásztor János, a Párkányi Liszt Ferenc Művészeti Alapiskola igazgatója.

Megjelent a Magyar7 2023/29. számában.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »