Jevgenyij Prigozsin Wagner-vezér hirtelen elhatározásból döntött a szombati felkelés mellett, mivel a tervéről tudomást szereztek az orosz belbiztonsági szervek. A kiszivárgás ellenére mégis dinamikusan haladtak a zsoldosok Moszkva felé, az orosz belbiztonsági szervek nem tudták megfékezni őket. A hírek nemcsak szivárgásról, hanem az orosz haderőn belüli összeesküvőkről is szólnak – írja a The Wall Street Journal, melyet a Portfólió szemlézett.
Amerikai hírforrások szerint a szombati felkelés előtt már legalább 2 nappal tudomást szereztek a tervekről az FSZB (Szövetségi Biztonsági Szolgálat) hírszerzői, így fel kellett gyorsítani a lépéseket. A hírek szerint a kapkodás is vezetett végül az akció lefújásához.
Megerősítette a tervek kiszivárgását Viktor Zolotov tábornok, az Oroszországi Nemzeti Gárda parancsnoka is. Állítása szerint Prigozsin terveiről az FSZB-hez a Wagner PMC felől érkeztek információk.
Az eredeti elképzelések szerint a zsoldosok Szergej Sojgut, az orosz védelmi minisztert, és Valerij Geraszimovot vezérkari főnököt akarták elfogni. A zsoldosvezér elképzelése az volt, hogy a reguláris erők átállnak hozzá, és segítenek megbuktatni a vezetőket. A lázadáshoz már hónapok óta elkezdtek fegyvereket felhalmozni, köztük tankokat és mobil légvédelmi rendszereket.
Nyugati hírszerzők szerint a műholdas megfigyelések és a kommunikációs csatornák lehallgatása segítségével a nyugati szolgálatok előtt is világos volt Prigozsin terve.
Ráadásul azt állítják, hogy amennyiben nem kellett volna a kiszivárgott információ miatt rögtönöznie, az eredeti elképzelések akár sikerre is vezethettek volna.
Az orosz belső hírszerzés azonban hiába ismerte a terveket már napokkal az esemény előtt, mégsem volt képes megállítani a Wagner-konvojt.
Az események megkérdőjelezik Vlagyimir Putyin és a hatóságok valódi erejét az országban, hiszen Prigozsin nem ütközött ellenállásba a nyomulásuk közben. Ahol esetleg a helyi biztonsági szolgálatokkal találkoztak, ott a helyi erők megadták magukat a zsoldosoknak. A nyugati hírszerzés szerint a milliós Rosztov elfoglalása arra utal, hogy a reguláris erők vezetői is az összeesküvés részei voltak.
A nyugati hírszerzés szerint Prigozsin közölhette terveit az Armageddon tábornokként hírhedtté vált Szergej Szurovikinnel, a légierő parancsnokával, azt ugyanakkor nem tudni, hogy ő továbbadta-e értesüléseit az FSZB-nek. Szurovikin volt az első parancsnok, aki elítélte a felkelést, és az irányítása alatt álló orosz légierő támadta egyedül a Wagner-konvojt.
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »