Amerikaiak tömegei hagyták el remegve a mozitermeket. A strandok kiürültek, Hollywoodban pedig radikális átalakulás vette kezdetét. Mindez egy zöldfülű rendező, Steven Spielberg filmjének volt köszönhető, amely amellett, hogy emberek millióiban ültette el a cápákkal szembeni félelmet, az első nyári kasszasiker lett. 48 éve, 1975. június 20-án mutatták be a Cápát.
A sikerhez vezető út korántsem volt zökkenőmentes. Mivel a filmet az élethű hatás kedvéért az Atlanti-óceánon forgatták, Spielberg és csapata folyamatos harcot vívott a természeti elemekkel.
A kamerák többször eláztak, a filmbéli cápavadászok Orca nevű hajója kis híján elsüllyedt, a felvételekhez használt mechanikus cápák pedig gyakran meghibásodtak.
Spielberg azonban már akkor tudta, hogy a Cápa sikeres lesz, amikor az előzetes bemutatón egy férfi ijedtében kirohant a teremből.
A közönség özönlött a mozikba, és a filmet a kritikusok is pozitívan fogadták, Oscar-díjat nyert legjobb vágás, legjobb eredeti filmzene és legjobb hang kategóriában.
A siker egyik legfőbb kulcsa a film köré épített reklámkampány volt. A producerek csak a televíziós reklámokra 700 ezer dollárt költöttek, és számos Cápa-terméket, többek között pólókat, műanyagpoharakat, törölközőket, és játékokat, is áruba bocsátottak.
Ráadásul a szokásoktól eltérően nem télen, hanem nyáron mutatták be a filmet, és nemcsak a nagyobb mozikban, hanem Észak-Amerika-szerte összesen 464 helyen.
A befektetett pénz – a többszöri halasztás miatt hosszúra nyúló forgatás és a túlköltekezés ellenére – többszörösen megtérült.
A Cápa lett az első olyan film, amely több mint 100 millió dolláros bevételt hozott (összesen 470 milliót), és 2011-es árakon számolva a Star Wars mögött ma is a filmtörténet második legnagyobb kasszasikerének számít.
Hollywood történetében betöltött szerepét jól példázza Peter Biskind filmes újságíró kijelentése: „A Cápa meghozta a vállalatok étvágyát, hogy gyors profitra tegyenek szert, (…) a stúdiók azt szerették volna, ha minden film Cápa lenne.”
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »