Ruandai népirtóból is lehet menekült – és utána vádlott is

A Dél-afrikai Köztársaság ügyészsége sokszorosára növelte pénteken az 1994-es ruandai népirtás egyik gyanúsítottja elleni vádjait. Fulgence Kayishema egykori ruandai rendőrtiszt álnéven, illegálisan jutott be az országba, ahol májusban letartóztatták.

Kayishema ellen a korábbi 5 helyett mostanra 54 vádpontot hoztak fel, ezek mind csalással és illegális bevándorlással kapcsolatosak. A vádirat szerint a férfi hamis személyazonossággal kért és kapott menedékjogot, majd menekültstátuszt a Dél-afrikai Köztársaságban – közölte Eric Ntabazalila ügyészségi szóvivő. Hozzátette: egyes vádpontokban akár 15 évi börtönbüntetés is kiszabható Kayishemára.

A világ egyik leginkább keresett szökevénye ellen a ruandai népirtást vizsgáló nemzetközi törvényszék (ICTR) még 2001-ben emelt vádat azzal, hogy ő rendelte el mintegy kétezer tuszi menekült lemészárlását Kibuye prefektúra Nyange településének katolikus templománál.

A férfi elfogásához vezető, több mint húsz évig húzódó nyomozás több afrikai és Afrikán kívüli országra is kiterjedt. Az álnevet használó Kayishemát végül május 24-én tartóztatták le egy dél-afrikai szőlőültetvényen.

Hírdetés

Az ügyészség tájékoztatása szerint május 26-i bírósági meghallgatásán a férfi nem válaszolt a dél-afrikai vádakra, viszont – noha sajnálkozását fejezte ki miattuk – tagadta, hogy bármi köze lett volna az 1994-es ruandai gyilkosságokhoz.

Az ügyben eljáró fokvárosi bíróság június 20-ra napolta el az ügy tárgyalását, hogy a férfi jogi képviselete felkészülhessen, illetve az óvadék ügyében konzultáljon. Kayishemát az ügyészség szerint várhatóan kiadják majd Ruandának a népirtással kapcsolatos vádak miatt, ám a kiadatási folyamatot egyelőre nem indították meg.

Az 1994-es ruandai népirtásban száz nap leforgása alatt mintegy 800 ezer tuszi és hutu vesztette életét. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1994 novemberében nemzetközi büntető törvényszéket (ICTR) hozott létre a népirtás felelőseinek felkutatására és felelősségre vonására. Az ad hoc bíróság mandátuma 2015-ben járt le, a lezáratlan ügyeket az ENSZ nemzetközi törvényszéki mechanizmusa (MICT) vette át.

(MTI)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »