Megkezdte az Országgyűlés a kútamnesztiáról szóló törvénymódosítási javaslat általános vitáját. Az előterjesztést az ellenzék is támogatja, mert az egy nagyon régi problémára nyújt megoldást. A helyzet bonyolultságát jól értékelteti, hogy az állam most még azt sem tudja, hogy 15 ezer vagy 150 ezer kút van Magyarországon, ezeket ugyanis az elmúlt fél évszázadban a többség engedély, sőt bejelentés nélkül fúratta ki.
A törvénymódosítás értelmében nem kell engedély az 50 méternél nem mélyebb és az első vízzáró réteget el nem érő, évi 500 köbméternél kevesebb vizet szolgáltató háztartási kutak üzemeltetéséhez – mondta előterjesztői expozéjában a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára. A bejelentési kötelezettség azonban megmarad, hangsúlyozta Rétvári Bence.
A törvénymódosítással a kormány szándéka az, hogy a lakosság és a mezőgazdasági termelők stabil vízhozzáférését elősegítse. A törvényjavaslat szerinti háztartási kutak használata a zöld vegetáció fenntartása és a kiskerti növénytermesztés mellett mérsékli a vezetékes víz felhasználását, ami hozzájárul a lakosság biztonságos vízellátásához – mondta a politikus.
A fideszes Font Sándor nagy előrelépésnek tartja, hogy végre definiálták a háztartási vízigény fogalmát. A hatóságok augusztus végéig megalkotják a vízkészletvédelmi országtérképet, a soron következő népszámlálások alkalmával pedig az ásott és fúrt kutakra is rákérdeznek majd.
A KDNP-s Juhász Hajnalka értékelte, hogy a módosítás megszünteti a kutakkal kapcsolatos, régóta fennálló bizonytalanságokat.
A DK-s Arató Gergely jelezte, hogy frakciója támogatja az új szabályozást, de
szükségesnek tartanák egy nemzeti vízgazdálkodási terv létrehozását is.
A jobbikos Bencze János szerint Magyarországon vannak olyan területek, ahol az 50 méteres határ problémát okozhat.
A Mi Hazánk vezérszónoka, Dócs Dávid a téma apropóján a nagy vízigényű akkumulátorgyárak ellen érvelt.
A Párbeszéd nevében felszólaló Szabó Rebeka azt kérte, hogy
készüljön egy formanyomtatvány a kutak bejelentéséhez.
Rétvári Bence államtitkár zárszavában közölte, hogy az országnak körülbelül az egynyolcada tartozik vízvédelmi szempontból fokozottan védett övezetbe.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »