A demokrácia brit bajnoka

A demokrácia brit bajnoka

Gyerekkoromban olvasott mesék hatása alatt szívesen írnám azt, hogy Andersen szelleme járja be Nyugat-Európát. De Nyugat-Európáról szólva 2023-ban ezt már tiszta lelkiismerettel nem írhatom le. Többek közt a világhírű meseíró iránti respektusból, aki meséi elé, kötete borítólapján ezt ajánlja az olvasóknak (mielőtt még elmerülnének a meséiben, és levonnák a tanulságokat): „Nevükön kell nevezni a dolgokat. Ha általában nem megy, legalább a mesékben.”.

Nos igen. Ha mondjuk A császár új ruhája című mesére gondolok, semmi kétségem afelől, miről beszél Andersen. Kimondani az igazat Európában ma már nem csupán fogalmazás kérdése, egyre inkább és egyre kockázatosabb erkölcsi teljesítmény. Magyarán: bátorság kérdése! Kivételt képez a Nyugatról (Brüsszelből) tartósan kritizált vagy még inkább durván és alaptalanul rágalmazott Magyarország, ahol még nem jelent eretnekséget, ha az író, újságíró vagy bárki más, aki a publikumhoz szól, kimondja az igazat: Meztelen a király!”

Az évtizedekig etalonnak számító BBC (hol van már a tavalyi hó!) HARDtalk című műsorában, amely valójában inkább tetemrehívás, Sthephen Sackur a fölényes szarkazmus bajnokaként üdvözli Szijjártó Péter magyar külügyminisztert, s ahogy az várható volt, udvarias kérdésfeltevés helyett máris gorombán nekitámad. Hoznia kell a formáját, a megkövetelt (jól fizetett) vitriolos stílust! A téma természetesen az orosz–ukrán  háború. És Stephen Sackur szájából (mint a kiszakadt zsákból) már dől is a hazugság.

A „szofizmusnak” sem nevezhető tömérdek hazugság. Nem átall olyasmikről hazudni, amit már szinte az egész világ pontosan ismer. Kérdésekbe foglalva hazudik. Ukrajnáról hazudik Ukrajnának. Az oroszokról meg egész Európának.

Közben csak eszembe jut a mi Háry Jánosunk, aki ezt-azt tódított, másítgatott ugyan, de mindig a jobb társasági hangulat kedvéért. Igaz, Naszreddin Hodzsa, a másik mesehős már kissé gátlástalanabb dolgokat pufogtatott, de még mindig volt benne humor. Hol jár ehhez képest Stephen Sackur? Általa a BBC képernyőjén már nyoma sincs humornak. Vajon milyen tradíciók folytatásaként akarja ez a felbérelt fickó Szijjártó Pétert „földbe döngölni, a BBC műsorát követő százezrek (milliók?) előtt jelentéktelen hazudozóvá minősíteni? Éppen ez az alak, Stephen Sucker, a gátlástalan bérhazudozó?!

Hírdetés

Ez a karaktergyilkos attitűd valószínűleg a gyarmattartó Anglia „erkölcsi hagyományaira” vezethető vissza, amikor Anglia indiai gyarmatainak már biztos elvesztését látta.

Mert a gyarmattartó „igazságát” bizonyos Mahatma Gandhi tarthatatlanná silányította. Mihez is kezdett akkor „erkölcsi fölényében” Nagy-Britannia? Újabb, helytállóbb érvek helyett Nathuram Godse személyében pisztolyos merénylőt küldött Gandhira. És ez a nyomorult bérgyilkos három golyót eresztett Gandhiba!

A kérdés természetesen a magyar gyermekvédelmi törvényt célozza. A bértelevíziós szerint minden hatéves európai gyermeknek meg kell adni a lehetőséget, hogy már most eldönthesse, húszéves korára nőként vagy férfiként kíván-e élni. A legsötétebb lenini, sztálini korszak reminiszcenciái kelnek életre a brit tévében. Az ember nem akar hinni a szemének, fülének. A „nagy sztár” Sackur oda lyukad ki, hogy az iskola, de maga az érintett gyerek is köteles feljelenteni a szüleit, ha nem értenek egyet ezzel az észbontó ámokfutással!

És Szijjártó Péter a helyzetnek megfelelő arckifejezéssel, méltósággal szemléli ezt a megélhetési hőzöngőt. Hiszen kétségtelen, a császár vagy éppen a császár bohóca még talán sosem volt ennyire meztelen…

Megjelent a Magyar7 2023/20. számában.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »