Hiába tűnik jobbnak a helyzet, az infláció továbbra is gondokat fog okozni

Hiába tűnik jobbnak a helyzet, az infláció továbbra is gondokat fog okozni

A gazdasági elemzések az elmúlt hetekben több pozitív fejleményre világítottak rá, de ennek ellenére úgy tűnik, az euróövezetben továbbra is számolnunk kell a magas infláció okozta kihívásokkal.

A napokban arról olvashattunk, hogy a vártnál nagyobb mértékben javult áprilisban az euróövezet gazdasági teljesítménye egy brit gazdaságkutató intézet elemzése szerint, de a problémák ezzel még nem oldódtak meg. 

A szlovákiai inflációs görbe is már kedvezőbben alakul, de a hazai szakemberek is figyelmeztetnek, még így is 10 százalék körüli pénzromlással kell számolnunk idén, ami ugyan alacsonyabb a tavalyinál, de messze van az EU-ban kívánt 2 százalékos határtól, de még az uniós átlagtól is, amely napjainkban 6-7 százalék között mozog. Az elemzések számára pedig a maginfláció üteme is fontos, amely továbbra is emelkedik.

Hírdetés

Ez olyan mutatószám, amelyet megtisztítanak a gyorsan változó külső gazdasági hatásoktól. Ennek köszönhetően egy alaptrendet igyekszik adni a nemzetgazdaság árszínvonalának változásáról.

Az Európai Központi Bank által kitüntetett figyelemmel kísért adat továbbra is magas, amihez a szolgáltatószektorban látható áremelkedések jelentős mértékben hozzájárulnak. Ez a tendencia növeli a további monetáris szigorítás esélyét.

Arról van tehát szó, hogy az alapkamat további emelkedését várják a szakemberek, ezzel együtt pedig a lakosság az elkövetkező hónapokban továbbra is magas kamatlábak mellett juthat a hitelekhez az eurózónán belül, de azon kívül is, hiszen a piaci hatások az egész EU-ra hatással vannak. A jelenlegi 3,5 százalékos alapkamat vélhetően egyszer még biztosan emelkedni fog, de az sem kizárt, hogy akár az 5 százalékot is eléri.

A jelenlegi adatok alapján a központi bank jövőre kezdheti el a csökkentést, de a tavaly tavaszig megszokott 0 százalékos alapkamatra feltehetően az elkövetkező néhány évben nem számíthatunk, sokkal inkább valahol 2-3 százalék között kell gondolkodnunk, ami azt is jelenti, ennek értéke körül fognak mozogni majd a legalacsonyabb kamatlábú Szlovákiában elérhető jelzáloghitelek is.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »