Huncutka: Érdekességek az ízlelésünkről!

Huncutka: Érdekességek az ízlelésünkről!

Huncutka: Érdekességek az ízlelésünkről! szaszifanni2023. 04. 27., cs – 12:26

Tőletek is sokszor kérdezik meg, ha esztek valamit, hogy ízlik-e? Vagy hívnak oda titeket főzés közben, hogy kóstoljátok meg a készülő ételt? Enni jó, főleg finomakat enni. De hogyan érezzük, hogy minek milyen az íze? Az ízlelőbimbóink segítségével. Egész pontosan a táplálék ízét a nyelvünk felületén és a szájüregünkben található ízérző receptorok fogják fel. Nézzük, milyen érdekességek derülnek ki az ízlelésünkről!

Hírdetés

 

A gyerekeknek több ízlelőbimbójuk van, mint a felnőtteknek. Ez azt jelenti, hogy a gyerekek érzékenyebbek az ízekre, és könnyebben megkülönböztetik őket. A felnőttek azért esznek sokszor fűszeresebb ételeket, mert az ízlelésük már nem olyan intenzív (a dohányzó embereké meg még gyengébb). Az ízlés ezért (is) változik az ember élete során. Lehet, hogy gyerekként még túl intenzívnek érzünk valamit, de felnőttként már szeretni fogjuk azt az ételt.
 Az ízlelőbimbóink a nyelven találhatóak. A nyelv nagyon izgalmas, a legmozgékonyabb testrészünk. A fürgeségét annak köszönheti, hogy csupa izom: belső izmai teszik lehetővé a minden irányba történő mozgást. Az ízérzékelés szerve, részt vesz a táplálék falattá formálásában, továbbításában, a nyelésben, és ezen kívül fontos szerepet tölt be a beszédben is. Kicsi, de annál sokoldalúbb.
 Széles körben elterjedt tévhit, hogy a nyelvünk hegyén az édes, a két oldalán a savanyú, hátul a keserű, a sós ízt pedig a nyelv legnagyobb részén érzékeljük. A szakemberek ezt a vélekedést ma már félreértésnek minősítik, amelyet a legegyszerűbb otthoni kísérlettel cáfolni lehet, elég csak egy csipetnyi sót tenni a nyelvünk hegyére, ahol elvileg az édes ízt érzékelő receptorok vannak. Ha vannak is eltérések az ízérzékelés intenzitásában a nyelv egyes részein, ezek jelentéktelenek.
 A náthás emberek nemcsak az ételek szagát, az ízét sem érzik, mivel a szaglás és az ízlelés szorosan összefügg egymással. Rágás közben az étel aromája áthalad az orrüregen, az ott lévő szőrsejtek továbbítják azt az agynak. Azonban, amikor betegek vagyunk, az orrban lévő váladék miatt a sejtek nem érzékelik az illatokat, és nem is tudják az agyunkba szállítani. Ezért nem kapunk információt arról, hogy éppen milyen ízt kellene éreznünk.
 Az édes, sós, savanyú és keserű mellett létezik egy ötödik alapíz is, ennek a neve umami. A szó egy japán kifejezésből ered, jelentése: kellemes, finom, sós íz. Gyakran a magas sótartalommal azonosítják, de ez tévedés, hiszen a sült, de akár az érett paradicsom, egyes gombák, a spenót, a zeller vagy a kínai kel is umami ízű. Az egyik legfontosabb tulajdonsága az umaminak, hogy nagyon intenzív, hosszú ideig megmarad a szájban, és még azután is érezhető, hogy megettük az ételt. Ti érztetek már ilyen ízt?

 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »