Különleges alkalomnak voltak részesei szerda délután azok a diákok, akik a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium konferenciatermében részt vettek a Mácsafej zenekar, valamint Korodi Janka és Kolcsár József színművész Levél helyett című verses-dalos előadásán, amelyet a magyar költészet napja (április 11.) alkalmából tartottak.
Ez a rendhagyó alkalom egy interdiszciplináris tanórának is megfelelt, ahol a zene és az irodalom ötvöződése révén a diákok betekintést nyerhettek a magyar irodalom szerelmes költészetébe, az elhangzott költeményeket hangos-könyvként hallgathatták a tehetséges művészek előadásában. A hallgatóság Gárdonyi Géza, Szilágyi Domokos, Kányádi Sándor, Pilinszky János, Zelk Zoltán, Székely János, Heltai Jenő, Grecsó Krisztián és még számos magyar költő lírai alkotásával ismerkedhetett meg a különleges előadásmód segítségével. Manapság nagy szükség van az iskola falai között az ilyen jellegű tevékenységekre, hisz a 21. század az élményszerű oktatást helyezi előtérbe, a diákok számára könnyebben értelmezhetőbbé kell tenni a magyar irodalom lírai alkotásait is.
Pedagógusként fontosnak tartom a hagyományos értékek átadását a diákjaim számára, amit ez az előadás is elősegített, hisz a jelen lévő kamaszok ráfigyelhettek arra, hogy a szerelem érzésének legcsodálatosabb kifejezési módja még a 21. században is a megzenésített költészet, aminek a segítségével a szívünk szerelmes érzéseit és elménk „rózsaszínű” gondolatait a legszebben tudjuk tudomására juttatni annak, aki iránt szerelemre lobbantunk. Ez a kulturális csemege titokzatos módon felelevenítette a lassan feledésbe merülő udvarlás módozatait, amikor még egy-egy szerelmes levél vagy egy zenés üzenet társaságában juttattuk tudomására a szívünk választottjának az iránta fellobbanó érzéseinket.
A Mácsafej zenés produkciójának méltatását a legjobban a diákok fogalmazták meg. Sorbán-Lepedus Zsófia azt mondta, számára az előadás csodálatos volt, jól felépített, tökéletesen bemutatta a szerelmet, és az azzal járó gondolatokat. Nagyon tetszett neki a zenei feldolgozás, szívesen meghallgatná újra és újra. Fazakas Abigél meghatónak tartotta az előadást, nagy hatással volt rá, mert szerinte nagyon jól bemutatta, hogy milyen is a szerelem. Úgy gondolja, hogy a diákoknak, főleg a kamaszoknak többet kellene foglalkozniuk ezzel a témával, mivel most kezdik elérni azt a kort, amikor megjelenik az életükben ez a varázslatos érzés.
Pedagógusként örömmel üdvözlöm a Kovászna Megye Tanácsának a támogatásával megvalósuló kezdeményezést, hisz ily módon a művészet és a kultúra közelebb kerül, elérhetőbbé válik a diákjaink számára, ami nagy mértékben segíti a kamaszok szépérzékének alakítását és fejlődését.
Kinda Eleonóra, a Székely Mikó Kollégium tanára
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »