Öt-hat év alatt egyenesbe kerülhet Háromszék (Ingyenes telekkönyvezés)

Öt-hat év alatt egyenesbe kerülhet Háromszék (Ingyenes telekkönyvezés)

Noha a megye közigazgatási egységeinek java része élt az országos ingyenes felmérési és telekkönyvezési lehetőséggel, mindössze egy községben, Rétyen sikerült lezárni a folyamatot, további 31 közigazgatási egységben még tart a munkálat. Felician Ursache, a megyei kataszteri és telekkönyvi hivatal vezetője szerint nagyjából öt-hat évre van még szükség, hogy a telkek és az ingatlanok telekkönyvi helyzetét az egész megyében rendezni lehessen. Az elmúlt években Háromszék területének mintegy 17 százalékát sikerült telekkönyvezni.

Az igazgató kifejtette, hogy két program is zajlik. Az egyiket a hivatal saját forrásaiból fedezik, a célja pedig az, hogy azoknak a területeknek, parcelláknak, részeknek a kataszteri és telekkönyvi helyzetét rendezzék, amelyek adott beruházások kapcsán érintettek. Az önkormányzatokat megkeresték: jelöljék ki, melyek azok a részek, ahol beruházásokat, munkálatokat terveznek, és szükség van arra, hogy a tulajdonviszonyok tiszták legyenek. A másik, általános és ingyenes telekkönyvezésként ismert programot a Regionális Operatív Programon keresztül, valamint kormányalapokból finanszírozzák, és a közigazgatási egységek teljes területére vonatkozik. Ez a program 2016-ban indult, Háromszéken a 45 közigazgatási egységből eddig 32 kapcsolódott be.

Amint arról lapunkban is beszámoltunk, jelenleg Réty község az egyetlen, amelynek két és fél év alatt sikerült a folyamatot lezárnia.

Hírdetés

Felician Ursache továbbá elmondta, hogy még öt olyan község van, ahol a folyamat a vége felé közeledik, ezek Csernáton, Dálnok, Málnás, Ozsdola és Szentkatolna. A mérés és az azonosítás végénél tartanak, ezt követi az új telekkönyvek ingyenes kiállítása. Az igazgató arra is kitért, a folyamat sebessége nagyban függ attól, hogy az önkormányzatok miként állnak hozzá (lapunk felvetésére elismerte, hogy rengeteg feladat hárul rájuk is, például a tulajdonjogot igazoló, az azonosításhoz szükséges dokumentumok begyűjtése a lakosságtól), illetve attól is, hogy a topográfiai, kataszteri munkálatokat végző szakcég mennyire igyekszik.

Az intézményvezető adatokkal is szolgált. Ezek szerint a megye területe valamivel több mint 300 ezer hektár, ebből szinte 65 ezer hektáron rendezték a két program révén a felmérést, azonosítást és telekkönyvezést, ami Háromszék területének a mintegy 17 százalékát jelenti. Jelenleg a megye területének nagyjából a negyven százalékán zajlik mérés, azonosítás, azaz mintegy 145 ezer hektáron – ennek java része az uniós forrásokból finanszírozott program révén. További 18 százalékot azok a területek, ingatlanok tesznek ki, amelyeket nem kell újból felmérni és telekkönyvezni, a megye területének 26 százaléka pedig egyelőre nincs lefedve. Utóbbi esetben lényeges, hogy ezek a részek több közigazgatási egység területén találhatók szétszórva, nem képeznek egy tömböt.

Felician Ursache szerint, ha a jelenlegi ütemben zajlik a felmérés és telekkönyvezés, öt-hat év alatt lehet lezárni teljesen, ami nem rossz teljesítmény, hiszen négy-öt évvel ezelőtt még egyetlen közigazgatási egységben sem sikerült elindítani az ingyenes telekkönyvezést.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »