A vasárnapi boltbezárás miatt 10 százalékkal csökkenne a dolgozók bevétele

A vasárnapi boltbezárás miatt 10 százalékkal csökkenne a dolgozók bevétele

Az üzletek vasárnapi zárvatartásával megközelítőleg 10 százalékkal csökken az elárusítók fizetése és néhányuk az állását is elveszítheti. A vásárlók viszont át tudnák ütemezni a bevásárlásaikat más napokra és a kereskedők többsége spórolhatna az üzemelési költségeken. A törvénymódosítási javaslat gazdasági hatásairól a márciusi ülésén várhatóan ismét tárgyal a parlament, írták blogbejegyzésükben a Szlovák Nemzeti Bank elemzői, Viera Mráziková és Peter Tóth.

A kiskereskedelemben dolgozó eladók, akik ezen a napon is a pult mögött állnak, a vasárnap is dolgozó alkalmazottak mindössze 13 százalékát alkotják. „További jelentős érintett csoportot képeznek az ipari, egészségügyi, közlekedési és más alkalmazottak.

A vasárnapi bérpótlék nélkül, mely a törvényből adódóan minimum óránként 3,58 euró, az üzleti alkalmazottak fizetése közel 10 százalékkal csökkenne. „Az elemzések szerint a vasárnapi munkáért járó pénz a kiskereskedelmi üzemegységekben dolgozók keresetének 10–19 százaléka. A kieső jövedelem egy részét az alkalmazottak szombati vagy egyéb nem rendes munkaidőben végzett munkával pótolhatnák” – mutattak rá az elemzők.

Kevésbé szerencsések lennének azok, akik emiatt elvesztenék az állásukat, hiszen egy régebbi, 2020-ban végzett felmérés szerint a vasárnapi zárvatartással 1700 ilyen munkahely szűnhetne meg, bár a jelenlegi helyzetben feltételezhetően gyorsan találnának más munkát.

Hírdetés

Az államünnepek alatti zárvatartás azonban 2017-től bizonyította, hogy ezt részben az ünnepek előtti és utáni fokozott vásárlói aktivitással oldják meg. A statisztikai adatok szerint a szlovákiai lakosság vasárnap lényegesen kevesebbet vásárol, a vasárnapi bevételek körülbelül a felét képezik a legintenzívebb forgalmú napokénak, konkrétan a pénteki és szombati forgalomnak.

Rámutattak arra is, hogy az üzletek többsége számára a vasárnapi zárvatartás költségmegtakarítást jelentene, elsősorban a béreken és az energián spórolnának. Másrészt viszont a fix költségek – mint például a bérleti díj – elkerülhetetlenek. „Ezért a nagyobb és nyereségesebb üzletek számára előnyösebb volna, a kisebbek és a szaküzletek kevesebbet nyernének, illetve akár vesztenének rajta – állítják az elemzők.

Ezt támasztják alá azon európai országok tapasztalatai is, ahol korlátozott a vasárnapi nyitvatartás. Ezért gyakoriak a kivételek a nyitvatartási idő, a szezon és a régió, az idegenforgalom mértéke, valamint az üzletek típusa és nagysága alapján.

(NZS/Felvidék.ma/teraz.sk)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »