Mondottam ember: küzdj és bízva bízzál! – Madách-emlékkiállítás Pozsonyban – KÉPEKKEL

Mondottam ember: küzdj és bízva bízzál! – Madách-emlékkiállítás Pozsonyban – KÉPEKKEL

2023. január 19-én hirdették meg a Madách Imre Emlékévet. Az egy éven át tartó művészeti, tudományos és kulturális rendezvénysorozattal kívánnak tisztelegni Magyarország-szerte és a Felvidéken is születésének 200. évfordulója alkalmából az alsósztregovai remete, a magyar irodalom és drámaköltészet kiemelkedő alakja, Madách Imre előtt. 

Az emlékév a Felvidéken azzal indult, hogy szülőfalujában, Alsósztregován, a Madách-kastélyban ünnepélyes keretek között „in memoriam” díszpolgárává avatták Az ember tragédiájának íróját.Az emlékév fontos állomása Pozsony, ahol január 25-én a Szlovák Nemzeti Múzeum épületében egy háromnyelvű – magyar, szlovák és angol – emlékkiállítás nyílt, amelynek központi témája Madách korát meghaladó drámája, Az ember tragédiája volt.

A társszervező Szlovák Nemzeti Múzeum igazgatója, Branislav Pánis  a kiállításmegnyitón tartott ünnepi köszöntőjében kifejtette: az intézmény célul tűzte ki a magyar irodalom eme kiemelkedő, jeles alkotójának, Madách Imrének a születése 200. évfordulójáról való méltó megemlékezést.

A kiállítás a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának szervezésében a Szlovák Nemzeti Múzeum és a Hagyományok és Értékek Polgári Társulás együttműködésével valósult meg. A kiállítás partnerei a pozsonyi Liszt Intézet, a Magyar Vidéki Múzeumok Országos Szövetsége és a pozsonyi Madách Egyesület voltak. Venyercsan Pál, a Liszt Intézet igazgatója a kiállításmegnyitón arra buzdított, hogy vegyük elő újra Madách eme korszakalkotó Tragédiáját, amely a kiállítás témájául szolgál, hogy újraolvassuk és tovább gondoljuk azt.

A háromnyelvű kiállítás a Magyar Géniusz Program és a szlovák Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával valósult meg. Végh Katalin, az emlékkiállítást támogató Magyar Géniusz Program koordinátora a Magyar Vidéki Múzeumok Országos Szövetsége nevében köszöntötte a részvevőket.

 A kiállításmegnyitót megtisztelte jelenlétével Grendel Gábor, a parlament alelnöke, Bukovszky László kisebbségi kormánybiztos és Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke is.

Jarábik Gabriella, a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának igazgatója elmondta, a kiállítás a Tragédia keletkezésének körülményeit, alkotóját és a dráma utóéletét szeretné bemutatni a látogatóknak.

Hírdetés

Az ember tragédiájának tizenöt színéhez számos képzőművészeti illusztráció született az évek során a kurátorok szerint a kiállítás grafikai anyaga ezek felhasználásával készült.

Egy hajdani kis magyar faluban minden alkotói előzmények nélkül egyszer csak elkészül az a magyar emberiség-költemény, amely alkotóját méltán emeli fel Goethe, Byron vagy Viktor Hugo mellé. Összesen 41 év adatott neki az életből és egy világhírű mű, mondta a kiállításmegnyitón Praznovszky Mihály Madách-kutató, a kiállítás kurátora.

A kiállítás résztvevői érdeklődéssel hallgatták a kurátort, aki szerint a kiállítás rendezői a madáchi varázslatot, hangulatot, titokzatosságot szeretnék visszaadni a tárlat közepére állított hatalmas, szimbolikus és sokértelmű sziklával, amelyre oda kell képzelnünk magát a főhőst, Ádámot, az Embert, akit Madách végigvezet az emberiség történetén, társul adva a tagadás ősi szellemét Lucifert és a minden titkok őrzőjét, a Nőt: Évát.

Praznovszky Mihály azt is elmondta, Az ember tragédiája a világ 40 nyelvén olvasható, 100 éve szlovákul is. De most egy egészen friss fordítást is kezükbe vehetnek az olvasók, két évvel ezelőtt jelent meg Madách művének újabb kötete Jitka Rožňová fordításában. Így a szlovák olvasók is végigjárhatják az irodalmi teremtés csodáját, követhetik Ádámot kétezer év történetében, sőt a jövendő víziójában is.

 A kiállítás részét képezte az eredetileg Madách tulajdonát képező kis szobrocska is, a rimaszombati Gömör-Kishont Múzeum tulajdonában lévő Madách-ereklye.

Az idézet-fiókosszekrény ajtajait kinyitogatva egy-egy idézetre lel a látogató, például erre, a Hetedik színből: „Hol a szellem van, ott a győzelem.” „Lesújtom” – folytathatnánk. Majd az örök tagadó Lucifer: „És ha szellem nála is lesz? Leszállsz-e hozzá?” S jön Ádám válasza: „Mért leszállni? Hát nem nemesb, ha őt emelem fel?”

A kiállítás részeként vetítésre került Koronczi Endre kortárs képzőművész egyik alkotása is, a 15 szín a Ploubuter parkból c. film is.

A kiállításmegnyitót Gertler Teo hegedűvirtuóz tette még színesebbé, akit Európa-szerte nagyra tartanak, főleg egyedi hangvétele és rendkívül érzékeny interpretációja miatt.

Az emlékkiállítás megnyitójáról bővebben a Magyar7 hetilap február 1-jén megjelenő, következő számában olvashatnak.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »