2022 decemberében jelent meg Csáky Károly helytörténész honismereti olvasókönyve, az Ipolyság, a mi városunk.
A város múltjáról szóló átfogó kiadvány megjelentetésének az igénye már korábban megfogalmazódott.
„Amikor néhány éve az Ipolysági Városi Hivatal Iskolaügyi és Ifjúsági Bizottságának tagjaival, illetve az illetékes szakosztály vezetőjével arról tárgyaltunk, hogy a településről meg kellene jelentetni egy helytörténeti jellegű kiadványt, először is egy alternatív honismereti tankönyv megírása jött szóba. Ez az alapiskolák felső tagozatának tanulói, illetve a középiskolák diákjai számára készült volna. Aztán felvetődött egy monográfia megírásának lehetősége is. Néhányan akkor úgy gondoltuk, mindkét műfaj követelményeinek nehéz lett volna eleget tennünk” – fogalmazta meg könyvében Csáky Károly, aki hosszas töprengés és vívódás után azt javasolta, hogy a város egyfajta honismereti olvasókönyvet adjon ki Ipolyságról.
A helytörténész – munkatársával, Lendvay Tiborral együtt – abban bízik, hogy a kiadvány több területen is hasznosítható lesz, s több nemes cél eléréséhez is hozzásegíti majd az olvasót, aki a főleg Csáky Károly felvételeivel és reprodukcióival színesített kötetben sok más mellett a város környékének természeti szépségeiről, geológiai képződményeiről (és a hozzájuk fűződő helyi mondákról), utakról és hidakról, régészeti emlékekről is olvashat. Nem maradhattak ki természetesen a sági monostor alapításáról, a premontreiekről, Thuróczy Jánosról, Fegyverneki Ferencről, Thury Györgyről, a török megszállás időszakáról, majd később a helyi társaskörökről, egyletekről és egyesületekről, a megyeháza építéséről, a helyi sportéletről, temetőkről és a kálváriáról, az ún. Ipolyság-regényekről és néprajzi vonatkozásokról szóló információk sem.
Amint azt a honismereti könyv előszavában a szerző megfogalmazta, a könyv egyes fejezetei az iskolákban segíthetik a történelemtanárt, az irodalmárt, de a földrajzot és sok más egyéb tárgyat oktató pedagógust is.
„Úgy, hogy egy-egy alkalommal a tanulók hozzáolvasnának belőle a nagy témakörökhöz, s azokkal összefüggésbe tudnák hozni a szülőföldet is. Hogy ismerjék annak hegyeit, folyóit, völgyeit, virágait s egyéb kincseit. Hogy tisztában legyenek őseik múltjával, a nagy történelem itteni eseményeivel, az errefelé vívott csatákkal, várainkkal, kastélyainkkal. De tudjanak templomainkról, szakrális emlékeink hátteréről, a műemlék épületek stílusáról is valamit. És ismerjék az egyszerű emberek múltját, tudjanak jeles elődeinkről, a helység híres szülötteiről.”
Megjelent a Magyar7 2023/2. számában.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »