Felgyorsult a bérnövekedés, a pénztárcákon azonban nem érezni

Bár Szlovákiában éves összehasonlításban nőttek a bérek, az áremelkedések következtében ebből semmit sem érzünk. Ezt mutatják a Statisztikai Hivatal legújabb adatai is, amelyek szerint 2022 novemberében a havi nominális átlagbér a gazdaság mind a tíz ágazatában éves összevetésben gyorsította a növekedés ütemét.

Legjelentősebben az idegenforgalmi szektorban nőttek a fizetések, ahol éves szinten néhol 26 százalékos emelkedést is kimutattak. Ezt követi az építőipar és a kiskereskedelem. Több mint tíz százalékos növekedés volt tapasztalható az energiaszolgáltató szektorban, a postai szolgáltatásokban és a nagykereskedelemben is. A nominálbér azon a területen emelkedett a legkevésbé, ahol a legmagasabbak a fizetések, vagyis az IT- és kommunikációs szektorban.

A reálbérek szinte mindenhol csökkentek

A fogyasztói árak nagymértékű növekedése azonban éves összevetésben szinte minden iparágban a reálbérek csökkenését okozta. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy az emberek nem engedhetik meg maguknak, hogy annyit vásároljanak, mint tavaly, és Szlovákiában csökken az életszínvonal is. Az áremelkedések novemberben is folytatódtak, az infláció pedig elérte a 15,4 százalékot, írja a pravda.sk.

Az árnövekedéstől megtisztított reálbérek a legnagyobb mértékben az informatikai és kommunikációs ágazatban estek vissza: egészen 8,8 százalékkal, a legkevésbé az építőiparban: 1 százalékkal és a kiskereskedelemben: 2 százalékkal.

A többi ágazatban az átlagos havi reálbércsökkenés a nagykereskedelem 4,6 százalékától az éttermi és vendéglátói tevékenységre jellemző 6,4 százalékig terjedt. A reálbér csak a szálláshely-szektorban nőtt, akár 9,2 százalékkal is.

Mindössze négy százalékunk keres 3500 euró felett

A szlovákiai bruttó átlagkereset a tavalyi harmadik negyedévben elérte az 1296 eurós szintet. De ez csak egy átlag, a valóságban a szlovákiai polgárok bére eltér ettől, attól függően, hogy milyen iparágban, régióban vagy munkakörben dolgoznak.

Az alkalmazottak bérsávja általában 865 eurótól (alacsony bér, a munkavállalók tényleges bére még alacsonyabb is lehet) 2607 euróig (magas bér, a tényleges bér még magasabb is lehet) terjed.

A platy.sk portál adatai szerint ez a teljes bruttó havi fizetés a bónuszokkal együtt.

Az úgynevezett bérsávok jobb rálátást adnak a fizetések társadalmi eloszlására. A legtöbben, azaz a dolgozók 26 százaléka 1051-1450 euró közötti bruttó fizetést kap. A szlovákiai alkalmazottak mindössze négy százaléka keres bruttó 3451 eurónál többet havonta. A skála ellentétes oldalán, azaz akik 647-850 euró közötti bruttó fizetést kapnak, a dolgozók hozzávetőleg kilenc százaléka van, derül ki a platy.sk portál adataiból.

Hatvanhárom százalékunk csak nehezen tud megélni

Hírdetés

Az Eurobarometer tavaly októberben végzett legújabb felmérése viszont azt mutatja, hogy a szlovákiai polgárok 63%-a csak nehezen tud megélni a béréből, s a helyzet csak még rosszabb lesz. Az Eurobarometer legfrissebb adatait ismertető Ivana Janíková Stavrovská, az Európai Parlament Szlovákiai Irodájából azt mondta, Szlovákia polgárainak csak 35 százaléka él kényelmesen, miközben az uniós átlag e tekintetben 54 százalék. „Az iskolai végzettség szempontjából a grafikon azt mutatja, hogy a felsőfokú végzettségűek kényelmesebben élnek” – mondta Janíková Stavrovská hozzátéve, minél nagyobb városban élnek az emberek, annál kényelmesebben élnek.

A helyzet rosszabbodni fog

A felmérés azt mutatja, hogy a szlovákok 72 százaléka szerint rosszabb lesz a gazdasági helyzet.

Szlovákiában a polgárok mindössze hét százaléka gondolja úgy, hogy egy év múlva jobb lesz a helyzet”

– tette hozzá. Elmondása szerint az Eurobarometer azt is megvizsgálta, hogy az emberek mennyire elégedettek a megélhetési költségek emelkedését célzó intézkedésekkel. Az eredmények alapján a szlovákok 82 százaléka elégedetlen a kormány intézkedéseivel. „Ellenkezőleg, 16 százalékuk fejezte ki elégedettségét a szlovák kormánnyal szemben” – részletezte.

Átlag alatt vagyunk

Oľga Gyárfášová, a Comenius Egyetem Társadalmi és Gazdasági Kapcsolatok Kara Európai Tanulmányok és Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének szociológusa szerint az eredmények azt is megmagyarázzák, miért elégedetlenek az emberek. „Látni itt is bizonyos különbséget az európai átlagtól” – mondta. Robert Sermek, az Európai Parlament Szlovákiai Irodájának vezetője

rámutatott, hogy az uniós szintű intézkedésekkel is nagy az elégedetlenség.

Szerinte nem csak a nemzeti kormányokról és intézkedésekről van szó, hanem az európaiakról is. „A polgárok további uniós lépéseket várnak. Az elégedetlenség nem azt jelenti, hogy nem akarják, hogy az EU tegyen valamit, ellenkezőleg. Azt akarják, hogy többet tegyen, és úgy tűnik számukra, hogy eddig keveset tett” – fűzte hozzá.

Rossz irányba megyünk

Janíková Stavrovská kijelentette, a szlovák állampolgárok 72 százaléka szerint rossz irányba fejlődik a helyzet. Mint mondta, a fiatalok azonban pozitívabb hozzáállásúak, é 43 százalékuknál érzékelni az elégedettséget. De ez is műveltségfüggő, az alapfokú végzettségűeknél ugyanis csak tíz százalékos az elégedettség. Ami viszont a magánéletet illeti, a szlovákiai polgárok 60 százaléka gondolja úgy, hogy a dolgok általában jó irányba haladnak.

A jelenlegi társadalmi és politikai helyzet megítélése nagyon negatív”

– tette hozzá Gyárfášová, ami szerinte nem meglepő, hiszen az embereknek egyszerre több válsággal kell szembenézniük. „Ebben a jövővel kapcsolatos aggodalmak és az élénk figyelemmel kísért területek – mint az infláció, az energiaárak és a biztonság – fejleményei terén tapasztalt bizonytalanság is tükröződik” – tette hozzá.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »