Az idei év is számos érdekességet, különlegességet tartogatott a történelem iránt érdeklődőknek. Az alábbiakban 2022 legizgalmasabb híreiből válogattunk ki hetet olvasóink számára.
Az Endurance megtalálásával az egyik legnagyobb tengeri rejtély oldódott meg
Az 1915-ben elsüllyedt hajót márciusban találták meg a kutatók a Weddell-tenger fenekén. A vízalatti felvételek tanúsága szerint az Endurance jó állapotban maradt meg. Bár háromezer méter mélyen fekszik a tengerágyban, szinte úgy néz ki, mint azon a novemberi napon, amikor több mint egy évszázada alámerült – számolt be róla szerdán a BBC News.
A hajó faanyaga ugyan sérült, de nagyjából egyben van a törzse, és az Endurance felirat világosan olvasható a hátsó részén.
Osztrák kutatók megtalálhatták a willendorfi Vénusz származási helyét
A vörösre festett figurát, amelyre Szombathy József régész bukkant 1908-ban az alsó-ausztriai Willendorf in der Wachau közelében található őskőkori lelőhelyen, egy porózus mészkőféléből, oolitból, más néven ikrakőből faragták, amely egyáltalán nem jellemző a lelőhely környékére. A kőzet fellelési helyét eddig leginkább Csehországban, Brno közelében sejtették.
A Bécsi Egyetem kutatói azonban Gerhard Weber vezetésével nagyfelbontású mikro-CT-vel világították át a szobrocskát, és megállapították, hogy annak belseje nagyon egyenlőtlen. A ritka kőzet pontos változatának megállapítása segített megfejteni a figura eredetének rejtélyét.
Megkövették a Skóciában boszorkánysággal vádolt nőket
Skóciában 1563 és 1736 között mintegy 4000 embert vádoltak meg boszorkánysággal, 84 százalékban nőket. Közülük több mint 2500 embert kivégeztek – megfojtottak, majd máglyán elégettek –, miután kínzással vallomást csikartak ki belőlük.
A nemzetközi nőnap alkalmából a miniszterelnök „égbekiáltó történelmi igazságtalanságnak” nevezte a boszorkányüldözést, amiért a parlamentnek posztumusz rehabilitálnia kellene mindazokat, akiket a boszorkányságról szóló 1563-as törvény alapján „megvádoltak, elítéltek, megrágalmaztak vagy kivégeztek”. Ebben a korban sok más országban is folyt boszorkányüldözés, de tudósok szerint Skóciában a kivégzettek aránya ötszörösen haladta meg az európai átlagot.
Korábban nem ismert vázlatokat fedeztek fel Modigliani egyik festménye alatt
Modigliani (1882–1920) befejezetlen művei akkor kerültek napvilágra, amikor a Haifai Egyetem Hecht Múzeumában röntgenfelvételt készítettek az Akt kalappal című vásznon a művész munkáinak átfogó vizsgálata során, melyet egy közelgő philadelphiai kiállítás miatt végeztek.
„Csodálatos felfedezés! A röntgensugarak segítségével képesek vagyunk szóra bírni az élettelen tárgyakat” – mondta el az AP hírügynökségnek Inna Berkowits, a Hecht Múzeum művészettörténésze.
Modiglianit a 20. század nagy modernista művészei egyikének tartják. Rövid, viharos, bohém életet élt Franciaországban, ahol aktjanak megítélése vitatott volt.
A fekete Buffalo-katonák, akik átkerekeztek a Vadnyugaton
A katonák, hivatalos nevükön a 25. gyalogezred kerékpáros alakulata, az amerikai hadsereg hat faji alapon szervezett egységének egyikéhez tartoztak, amelyet közvetlenül a polgárháború után alakítottak. A fekete közkatonákat főleg fehér tisztek vezették, szolgálati helyük pedig a nyugati határvidék volt, ahol gyakran ütköztek meg az őslakos indiánokkal, akiktől állítólag a bölények sörényére emlékeztető göndör hajuk miatt kapták a Buffalo-, vagyis bölénykatonák becenevet.
A Vaslovasokként is ismert önkéntes kerékpároscsoport 1897. június 14-én hagyta el a montanabeli Fort Missoulát egy 1900 mérföldes (3057 kilométeres) utazásra a Missouri államban fekvő St. Louis-ba. Bár nem terveztek hosszú időt tölteni Big Timberben, egy idős, túláradóan lelkes polgárháborús veterán meggyőzte őket, hogy maradjanak egy ideig, a helyi kocsmában vásárolt italokkal kenyerezve le a katonákat.
Hétezer éves kőkör került felszínre egy spanyol víztározóból
A guadalperali dolmen egy újkőkorszaki építmény, amely i. e. 5000 körül épülhetett a mai Peraleda de la Mata város közelében Spanyolországban. 150 függőlegesen álló gránittömböt számlál, amelyek egy tojás alakú központi kamrát vesznek körül.
A kamrához egy folyosó vezet, amelynek bejáratánál egy menhir áll: az ezen látható kanyargós vésetek egyes vélemények szerint egy kígyószerű lényt, mások szerint a környékbeli Tagus folyót ábrázolják.
Köszöntsük Torát, a 800 éves norvég asszonyt!
Október 7-én Ellen Grav, a Norvég Műszaki és Tudományegyetem (NTNU) régésze Facebookon mutatta be a világnak az élethű modellt, akinek nevét – Tora – az NRK, a norvég közszolgálati médiaszolgáltató nyilvános szavazásán választották ki. Tora ma az NTNU múzeumának kiállításán tekinthető meg.
Eredetije az 1200-as évek végén élt Trondheimben, Norvégia középső részén. Ebben az időben a középkori nagyváros sebesen növekedett, és lakosai között sok volt a kézműves és kereskedő. Bár Tora után nem maradt fenn semmilyen írott feljegyzés, a régészeknek sikerült csontváza és temetkezési helye alapján összeállítaniuk a középkori nő élettörténetét.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »