„A politikusok, a média és a polgárok felelősek a szlovák társadalom állapotáért” – így vélekedik Csáky Pál egykori politikus, aki 30 évvel a Cseh-Szlovák Föderáció felosztása és a Szlovák Köztársaság létrejötte után a felelősségvállalás szükségességét és a demokráciáért folytatott állandó harcot hangsúlyozza.
„Csak egy felelős társadalomnak van esélye a boldog fejlődésre” – mondta a TASR hírügynökségnek, amikor számba vette az elmúlt 30 évet.
Csáky a rádióból értesült Václav Klaus és Vladimír Mečiar megállapodásáról, nem lepődött meg. „Hangsúlyozom azonban, hogy a Cseh-Szlovák Föderációt nem Klaus és Mečiar, hanem a HZDS, az SNS és az SDĽ politikai megegyezése osztotta meg” – mutatott rá Csáky. Emlékeztetett a Csehszlovákiai Szövetségi Gyűlés Nemzetek Kamarájának deaktiválására. „Ez a helyzet a cseh politikai képviseletet szétválásra kényszerítette” – tette hozzá.
A Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsában képviselt magyar pártok nem szavazták meg a Szlovák Köztársaság alkotmányát, és Csáky szerint ellenezték a szövetség megosztottságát. Indoklásuk szerint az SNS-en kívül senki nem kapott felhatalmazást az állampolgároktól a választásokon ilyen lépésre. Csáky szerint a polgárok többsége ellenezte Csehszlovákia felosztását.
Kiemelte a magyar kisebbséghez tartozó politikusok szerepét, akik 1998-ban hozzájárultak a szlovákiai politikai irányvonal megváltoztatásához.
„Az 1998–2006 közötti időszakot tartom a legjobb időszaknak. A Szlovák Köztársaság miniszterelnök-helyetteseként Rudolf Schuster elnök mellett jelen voltam a Fehér Házban a Szlovák Köztársaság NATO-csatlakozása előtti utolsó tárgyalásokon, illetve a másodikon. A Dzurinda-kormányban a Szlovák Köztársaság EU-csatlakozásának koordinálásáért feleltem” – mondta Csáky.
Az 1995–1998-as és a 2016–2019-es éveket tartja a legrosszabb időszaknak.
„A mai napig büszke vagyok arra, hogy személyesen bekapcsolódhattam a szlovák közélet felépülési folyamatába. De ahogy a 2006 utáni időszak is megmutatta, senki sem nyer örökké. A demokráciáért naponta meg kell küzdeni”– tette hozzá Csáky Pál.
(tasr/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »