A vörsi Szent Márton-templomban a helyiek 1948 óta minden évben megépítik a betlehemet, mely a mintegy hatvan négyzetméteres nagyságával Európa legnagyobb bibliai életképe. December 18-án, advent negyedik vasárnapján Varga László kaposvári megyéspüspök mutatott be szentmisét a templomban.
A főpásztor az evangéliumhoz kapcsolódóan az alvó és a hallgató Szent Józsefről beszélt homíliájában.
Aki rá meri bízni magát teljesen a mennyei Atya gondviselő szeretetére, az a leggyakrabban jól alszik. Így volt József is, bár nagyon nehéz döntés előtt állt, és hatalmas kihívás elé állította őt Isten azzal, hogy feleségül vette Máriát úgy, hogy a gyermek nem tőle született – emelte ki szentbeszédében a főpásztor. – József mégis nyugodtan alszik, mert rá meri bízni magát, a saját és családja jövőjét a mennyei Atyára. Ez a kép arra hív bennünket, hogy
A hallgató József alakja kapcsán Varga László püspök arról beszélt, hogy József egyetlen egy szavát sem jegyzik le az evangéliumokban. Egy szót sem szól, mégis a legnagyobb dolgokat cselekszi: meghallja Isten üzenetét, megérti és engedelmeskedik, miközben egy szót sem szól.
Ahhoz, hogy meghalljuk Isten szavát és üzenetét, meg kell tanulnunk csendben lenni. Nem értjük meg egymást, ha mindenki mondja a magáét, és csak az érdekli, hogy a másik hallgassa meg őt. Ugyanígy Istent sem halljuk meg, ha állandóan mi mondjuk a magunkét neki – hangsúlyozta a kaposvári megyéspüspök.
Hozzátette: „Harminchat éve, hogy felfedeztem a csendes szentségimádást. Azóta a napom legfontosabb része az, amikor nem csinálok semmit, csak teljesen csendben vagyok Isten előtt, az Oltáriszentség előtt. Azért, mert szeretném megtudni, hogy mi Isten akarata, és szeretném meghallani Isten üzenetét az életemre, a szolgálatomra vonatkozóan. Ahhoz, hogy meghalljam, s hogy megértsem, csendben kell maradnom.
Kalkuttai Szent Teréz anyától olvastam, hogy
– hangzott el a főpásztor homíliájában.
A szentmisét követően – a hagyományoknak megfelelően – betlehemi pásztorjátékot mutattak be a helyi férfiak.
A helybéliek szerint e bábtáncoltatásnak nevezett hagyomány a régmúltra tekint vissza, a pásztorok már több mint száz éve járják így a falut.
Forrás: Kaposvári Egyházmegye
Fotó: Kling Márk
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »