Klaus Iohannis államfő hétfő este csalódottságának adott hangot amiatt, hogy Románia nem kapta meg a schengeni csatlakozáshoz szükséges egyöntetű támogatást a tagállamok részéről, de hozzátette, eltökélt szándéka „továbbvinni az ügyet”, amíg az országot befogadják a belső határellenőrzés nélküli övezetbe.
A Cotroceni-palotában adott nyilatkozatában az államfő rámutatott, Románia aktívan részt vesz az illegális migráció elleni küzdelemben, ezért mindenki értetlenül áll a múlt heti döntés előtt. Hozzátette, bár dühös és csalódott a múlt heti döntés miatt, nem fog meghátrálni, tovább fog küzdeni azért, hogy Románia csatlakozzon a schengeni övezethez. Beszélt arról is, hogy az Európai Tanács ezen a héten sorra kerülő ülésén fel fogja vetni a témát, minden bizonnyal vitázni fognak róla, újabb szavazás azonban csak a Bel- és Igazságügyi Tanács következő ülésén esedékes. Mint mondta, Románia schengeni csatlakozása stratégiai célkitűzés marad, amelynek eléréséért a kormány és az Elnöki Hivatal is tovább dolgozik.
Az államfő elismerte, hogy a migráció problémát jelent az Európai Unió számára, de hangsúlyozta, nem Románia tehető felelőssé az illegális bevándorlásért. Bukarest nagyon aktívan hozzájárul az illegális migráció megfékezéséhez, ezért nem érdemelte meg az elutasítást – nyomatékosította. „Nyilvánvalóan mindent megteszünk, hogy megoldást találjunk – természetesen diplomáciai úton – erre a problémára. (…) Szerdán valószínűleg ismertetek két-három intézkedést, amelyet kezdeményezni fogok, hogy előrelépést érjünk el a schengeni csatlakozás ügyében” – fogalmazott Klaus Iohannis.
Konstruktív megoldást találni
Bogdan Aurescu külügyminiszter az osztrák fél kérésére hétfőn, a Külügyek Tanácsának brüsszeli ülése alkalmával találkozott Alexander Schallenberg osztrák külügyminiszterrel. A találkozón Románia schengeni csatlakozásáról volt szó. A román külügyminiszter részletesen kifejtette Bukarest álláspontját azzal kapcsolatban, hogy Ausztria leszavazta Románia csatlakozását a schengeni térséghez. Hangsúlyozta: konstruktív megoldást kell találni a helyzetre, mivel a román állampolgárokat teljes mértékben megilletik a schengeni térséghez való csatlakozással járó jogok.
Aurescu ismételten rámutatott, hogy az osztrák fél állításai, miszerint Románia részese az Ausztriába tartó migrációs hullám előidézésének, nincsenek összhangban sem az illetékes európai hatóságok – a Frontex, az Europol és az Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége – statisztikáival és értékeléseivel, sem a schengeni csatlakozás feltételeit vizsgáló küldöttségek jelentéseivel, amelyek nagyon pozitívan értékelték azt a módot, ahogyan Románia kezeli a migrációs kérdést. Emlékeztette tárgyalópartnerét, hogy Románia nyitottan viszonyult Ausztria migrációval kapcsolatos aggályaihoz, intézkedéseket és együttműködési módokat javasolt. „A schengeni csatlakozás azonban nem köthető mesterségesen olyan kérdésekhez, amelyekért Románia nem felelős” – fogalmaz a külügyi tárca.
A román külügyminiszter kijelentette, Bukarest minden lehetséges úton a helyzet holtpontról való kimozdítására fog törekedni; ugyanakkor úgy vélekedett, Ausztriának konstruktív hozzáállással kell együttműködésre és a december 8-án megfogalmazott álláspontjának felülvizsgálatára törekednie.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »