Az Európai Bizottság ma elfogadta az 5,8 milliárd eurós magyar helyreállítási programot, viszont a tagállamokat tömörítő Európai Tanács hozza meg a végső döntést, ahol minősített többséggel kell majd jogilag véglegesíteni az év vége előtt.
Ha ez nem történne meg szilveszterig, akkor 4,65 milliárd eurónyi vissza nem térítendő támogatást, tehát a teljes keret 80 százalékát végleg elbukja Magyarország.
Mit jelent a minősített többség? Azt, hogy legalább 15 tagállamra (az összes 55 százalékára) van szükség, amelyek az uniós lakosság minimum 65 százalékát képviselik. A problémát az jelenti, hogy az Orbán-kormány a szüntelen vétóival, oroszbarát politikájával szinte mindenkit elidegenített magától.
A visegrádi négyek – különösen a külön alcsoportot alkotó csehek és szlovákok, de a kormány Ukrajna orosz inváziójával kapcsolatos politikája miatt a hagyományos jóbarát lengyelek – elhidegültek a magyar vezetéstől. Ők önmagukban amúgy se képesek megakadályozni egy döntést.
A magyar kormány a jobbközép néppárti vezetőktől se várhat segítséget, miután a Fidesz tavaly kilépett az Európai Néppártból.
Az Orbán-kormány gyakorlatilag szinte csak az olasz jobbközép-szélsőjobboldali koalícióban bízhat, de még ha az olaszok, valamint – a támogatásokról egyébként szintén a jogállamiság miatt az Európai Bizottsággal vitatkozó lengyelek – be is állnának a magyar kormány mellé, akkor sem tudnának összehozni egy blokkoló kisebbséget. Akkor sem, ha a visegrádiak csatlakoznának hozzájuk.
(444, Tx, ú)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »