A Gaál Mózes Közművelődési Egyesület a koronavírus-járvány miatt két évig nem szervezhette meg az Erdővidéki Közművelődési Napokat. A kényszerű szünetet követően újult erővel tér vissza az esemény: keddtől vasárnapig jóformán Erdővidék minden településére jut valamilyen rendezvény, sőt, a kistérséghez sorolt Olton túli Ágostonfalva, Ürmös és Apáca sem marad kulturális kínálat nélkül. Erdővidék Kultúrájáért-díjjal a nagyajtai unitárius templom felújításával járó hatalmas munkát végigvivő Fekete Levente tiszteletest tüntetik ki.
A közművelődési napok első eseményei a képző- és fotóművészet kedvelőinek kedveznek. Erdővidék Múzeumának Kászoni Gáspár-termében kedden Györkös 100 című időszakos kiállítás lesz megtekinthető, majd a városi művelődési házban Szőcs Szilárd és Deák András Erdővidéki portrék című fényképkiállításnak megnyitója következik. Az Orbán Balázs nyomdokain címmel rendezett erdővidéki fotódokumentációs táborok anyagából Erdővidéki hétköznapok címmel nyílik fényképkiállítás szerdán a református templom előtti téren, megnyitóbeszédet P. Buzogány Árpád székelyudvarhelyi művelődésszervező mond.
Tudományos előadásból minden napra jut bőven. Értekezés lesz hallható és látható a székely jelképekről (Dr. Szekeres Attila István heraldikus), az erdővidéki borvízforrásokról (Szász Árpád geográfus), a Zathureczky család történetéről (Gazda Enikő néprajzkutató-muzeológus), a szárazajtai református templomról (Fehér János művészettörténész), Benkő József szellemi hagyatékáról (Benkő Emőke nyugalmazott magyartanár), a vargyasi bútorfestő és fafaragó Sütő családról (Sütő István népművész) és a zalánpataki értékmentésről (Préda Barna helytörténész) is.
A kisbaconi gyerekek számára a gyergyószentmiklósi HalVirág Egyesület bábtársulatának A ládikó című, népmeséből átírt előadása lesz emlékezetes, a köpeci Nagy Adél és a nagybaconi Baló Judit Lili hagyományőrző kézműves oktatók, illetve Lakatos Csilla muzeológus kézműves tevékenységémek (nemezelés, hímzés) és népdaltanításnak a székelyszáldobosi és apácai fiatalok örvendhetnek.
Újdonságot jelentenek az autóbuszos kirándulások. Péntek reggel Uzonkafürdőt és környékét Baló Ervin iskolaigazgató-tanár vezetésével járják be, délután Benkő Levente újságíró, történész Ágostonfalván vezet helytörténeti sétát. Szombaton Lakatos Csilla muzeológus vezetésével Erdővidék múzeumait – Barótról indulnak, majd Vargyas, Olasztelek, Miklósvár, Nagyajta következik – fedezik fel.
Az esemény programjainak zöme ingyenesen látogatható lesz, de akad két kivétel is. Pénteken kora este a baróti művelődési házban a Kolozsvári Magyar Opera művészei Operettissimo jubileumi gálaműsorukkal lépnek fel. A musical és operettrészletekből álló élőadásra a jegyek 25 lejbe kerülnek.
Ennél jóval többe, 160 lejbe kerül vasárnap Olaszteleken a Daniel-kastélyszállóban a 17. századi receptgyűjtemény alapján készült gasztronómiai bemutatón való részvétel. Az Eleink asztalánál címet viselő menüsort a csíkszeredaiak egykori hokisa, Szőcs Előd mesterszakács állította össze. Az étel mellett a csíkszeredai Gyarmaty Zsolt történész és Demeter László muzeológus tart előadást, valamint a Codex régizene-együttes játéka lesz élvezhető.
Az Erdővidék Kultúrájáért-díjat vasárnap délben a megszokott időrendben tartott istentiszteletet követően adja át a Gaál Mózes Közművelődési Egyesület vezetősége Nagyajtán. Van mit elismerniük, van miért köszönetet mondaniuk a kistérség lakóinak a helybéli tiszteletesnek: Fekete Levente bő másfél évtizedes küszködő munkája ért be idén tavasszal, amikor elkészült és újra a hívők használatába került a gyönyörűen felújított templom.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »