Határozattervezetet fogadott el az ENSZ egyik fontos bizottsága, amelyben felszólítja a hágai Nemzetközi Bíróságot (ICJ), foglaljon állást annak a jogi következményeiről, hogy az 1967. évi háború utáni izraeli cselekmények következtében a palesztin népet megfosztják az önrendelkezési jogáról.
A határozattervezet elfogadását Izrael erősen ellenezte, azzal érvelve, hogy az tönkreteszi a palesztinokkal való megbékés minden esélyét.
Az ENSZ Speciális Politikai Dekolonizációs Bizottságában tartott szavazáson a határozattervezetet kilencvennyolcan támogatták, tizenheten nemmel szavaztak, ötvenketten pedig tartózkodtak. A határozat most végső szavazásra a 193 tagú közgyűlés elé kerül.
A tervezet szerint Izrael megsérti a palesztinoknak az önrendelkezéshez való jogát "az elhúzódó megszállással, a telepek létesítésével és palesztin területek 1967 óta történt bekebelezésével, beleértve a demográfiai összetétel megváltoztatását célzó intézkedéseket, Jeruzsálem szent város jellegét és jogállását, valamint a vonatkozó hátrányosan megkülönböztető törvényeket és intézkedéseket".
A dokumentum arra kéri a bíróságot, foglaljon állást arról, hogy ezek a politikák és gyakorlatok "hogyan befolyásolják a megszállás jogállását, és melyek az ebből a jogállásból a valamennyi állam és az ENSZ által levonható jogi következmények".
A hágai Nemzetközi Bíróság az ENSZ egyik legfőbb szerve, és az országok közötti viták rendezésére hivatott. Állásfoglalásai nem kötelező érvényűek.
Ez nem az első eset, amikor a bíróság véleményét kérték a 75 éve tartó izraeli-palesztin konfliktusban. 2004-ben a bíróság megállapította, hogy az Izrael által – legnagyobbrészt a megszállva tartott, a palesztinok által jövőbeli államuk területének tekintett Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben, a Gázai övezet határán -épített kerítés "ellentétes a nemzetközi joggal".
(MTI)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »