Az esküvő szervezése boldog időszak az ember életében. Nagy kínálattal találkozik, s csak egyet tud, tökéletes esküvőt szeretne, ilyenkor a szíve különösen nyitva van a szeretetre. Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye turisztikai irodája úgy döntött, helyük van az esküvői kiállításon. November 5-én Treer Éva irodavezetővel és Varga Norbert irodaigazgatóval beszélgettünk a hungexpóbeli standjuknál.
A Hungexpo G pavilonjában rendezik meg ősszel és tavasszal Magyarország legnagyobb esküvő kiállítását. A kétnapos rendezvényen ezúttal 250 kiállító tölti meg a G pavilont, melyet a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson ebédlőként ismertünk meg. Dekoratív standok vonják magukra a tekintetet és állítják meg a nézelődőt. Menyasszonyi és vőlegényruhák, több ezer karikagyűrű, vőfélyek és ceremóniamesterek, rendezvényhelyszínek, esküvői fotósok, filmesek és zenészek mutatják be kínálatukat nagy érdeklődés mellett.
A 68/C stand az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyéé. A turisztikai iroda teljes kínálattal rendelkezik, a ruhától a szálláshelyekig mindent nyújtanak. Művészi kompozíció az esküvői asztalon: a terítő, a szalvéta, poharak, tálak, evőeszközök, csokorköltemények harmóniája megállítja a járókelőt. A háttérben fényképes összeállítás templommal, szállodával, étteremmel. A kivetítőn a templomi esküvői szertartás mozgóképen jelenik meg. „Profinak kell lennünk” – magyarázza a megjelenés fontosságát a széles nemzetközi tapasztalattal rendelkező turisztikai szakember, Treer Éva.
A stand előtt sürög-forog Varga Norbert atya. Fekete reverendában feltűnő jelenség, amit ki is használ. A sétáló párokat sorra megállítja mosolya, és akik szeméből érdeklődést olvas ki, azokat a standhoz invitálja. „Egyrészt fontos, hogy ennyire figyelemfelkeltő és hívogató a dekoráció. Másrészt a reverendám is. A párok arcán sokszor érzékelem az elcsodálkozást. Az első gondolatuk, hogy beöltöztem, színházi kellék vagyok. Magyarázatot adok, és elindul a beszélgetés” – vág bele élményei elbeszélésébe Norbi atya. Harmadszorra vesz részt a kiállításon. Először egy kerekasztalhoz hívták, tavasszal pedig már a főegyházmegye standjának lett meghatározó szereplője. „Mosolya, közvetlensége vonzó képet közvetít az Egyházról, lebont előítéleteket” – fogalmazza meg Éva.
Miért jó jelen lenni az esküvő kiállításon? – miközben Évával és Norbi atyával beszélgetünk, újabb érdeklődő pár érkezik a standhoz. Kaszás Veronika, a Prímás Pince rendezvényszervezője ülteti le őket, Norbi atya pezsgőt kínál nekik.
A találkozás a párokkal a beszélgetés lehetőségét kínálja. „Megmutatjuk, hogy a rendezvényszervezés mellett Egyház is vagyunk. Nemcsak rendezvényhelyszínt adunk, hanem felkínáljuk az Egyház lehetőségeit. A preevangelizáció kis kapuja ez. Egy lépéssel közelebb hozzuk az egyházi esküvő mibenlétét a párokhoz, felvillantjuk, mit jelent az Isten előtt tett eskü. Egy lehetőséget mutatunk meg, elindítjuk őket egy úton. Mint a főegyházmegye képviselői, abban is tudunk segíteni, hogy a párok rendezvényük helyszínéhez közeli templomot találjanak” – mondja Éva.
Álomesküvő – Norbi atya a Szent István-bazilikában végzett kápláni szolgálata során több mint száz párral került kapcsolatba az esküvő előkészítése során.
„Mindenki tökéletes esküvőt akar, és ez a vágy sokszor a külsőségekre való osztatlan figyelemben jelentkezik. Azt szeretném megmutatni, hogy Isten az, aki tökéletessé tudja tenni ezt számukra. Isten számára a legfontosabb a személy. Én is azt próbálom megéreztetni a párokkal, hogy azon túl, hogy tökéletesnek kell lenni a virágcsokornak, egymásnak és egymásért vannak itt, s ebben az egymásban van jelen az Isten. Amikor ezt fel tudom villantani, akkor tud a pár szemlélete átfordulni, és a külső tökéletesség vágyából a belsőre is figyelni, akkor érzik meg, hogy itt valami többről van szó, hogy ők valami többre hivatottak. Amikor hozzám érkeznek, eltölti őket az izgalom, vajon rendben lesz-e minden. Szeretek rákérdezni, miért jöttek ide. Ilyenkor elakad a szó, és elgondolkodnak, miért is vannak itt. Szép, amikor megfogalmazódik a válasz: »Azért, mert szeretjük egymást és örök hűséget akarunk fogadni egymásnak.«”
Norbi atya szerint ekkor fordítható át a figyelem a külsőről a belsőre. „Ha az ember belemegy az ő világukba, és azon a szinten szólítja meg őket, ha jelezi az elismerését a nekik fontos külsőség iránt, el tud kezdődni a beszélgetés, s akkor már nyert ügyem van.”
Norbi atya így fogalmaz: „Isten ezen a lehetetlen helyen is működik. Lehetetlen, mert az emberek nem azért jönnek ide, hogy itt az Istennel találkozzanak. Az, hogy itt vagyok reverendában, felkelti az érdeklődést, és összehoz emberekkel, akik tanúságot tesznek hitükről. A Szentlélek itt is működik.”
Így ismerkedett meg Norbi atya Herceghalminé Nemes Terézékkel, akik a Herceghalmi Ékszerkollekciót hozták ki a kiállításra. Teréz kérésére a pap megáldja a standot. „A karikagyűrűkkel evangelizálni kivételes lehetőség. Az egyedi gyűrűk tervezésekor leülnek velünk beszélgetni a párok. A szívük nyitott a szeretetre, el tudunk jutni az életünknek értelmet adó Istenhez” – mondja Teréz.
E közben az érdeklődés a főegyházmegyei standnál folyamatos. Búcsúzáskor az érdeklődők egy füzetet kapnak, melyben bemutatkoznak az esküvők helyszínéül választott népszerű templomok, vendéglátó egységek. A füzet különlegessége kisokos, melyben gyakran feltett kérdéseket válaszol meg a pap. Egy lépéssel közelebb, hogy az esküvő valóban lélekemelő élmény legyen.
Szerző: Trauttwein Éva
Fotó: Merényi Zita
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »