A minimálnyugdíjnak élhető jövedelmet kell biztosítania a szociális rendszer résztvevői számára, hogy lehetőleg senki se kerüljön a szegénységi küszöb alá és ne szoruljon anyagi segítségre. Ahogy arról a munka-, szociális és családügyi minisztérium tájékozatatott, a minimálnyugdíjat nem kell igényelni, mert azt a szociális biztosító automatikusan ítéli meg.
Minimálnyugdíjra akkor jogosult a nyugdíjas, ha összes nyugdíjból származó jövedelme alacsonyabb a minimális nyugdíjnál.
A teljes nyugdíjba beleszámítják az öregségi, a rokkantsági és az özvegyi nyugdíjat, ahogy a részleges és a társadalmi biztosítás alapján fizetett rokkantsági nyugdíjat, továbbá a II. pillér szerinti árvasági nyugdíjat és a külföldről folyósított, az előbbiekkel egyenértékű nyugdíjat is.
Hasonlóképp a rokkantsági nyugdíjra jogosult teljes nyugdíjába is beszámítják az öregségi nyugdíj és a II. pillér szerinti korengedményes nyugdíj összegét.
A törvény szerinti a minimálnyugdíj összege a nyugdíjbiztosítás ideje (a ledolgozott évek) szerint változik.
2021. május 1-jétől az öregségi nyugdíjas csak akkor jogosult a minimálnyugdíj összegére, ha belépett a II. nyugdíjpillérbe és az öregségi nyugdíjmegtakarítása mellett nyugdíjbiztosítási szerződése van, vagy a választott program alapján az öregségi, ill. korkedvezményes öregségi nyugdíja folyósításáról szóló megállapodást kötött. Ez érvényes abban az esetben is, ha a megtakarított összeget egyben fizetik ki neki.
A minimálnyugdíj mellett munkát vállalókra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint azokra az öregségi nyugdíjasokra, akiknek nem kellett a minimális szintre emelni a nyugdíját.
Ha az öregségi nyugdíjas dolgozik, nyugdíjának összege a következő év január 1-jétől automatikusan emelkedik. Idővel tehát öregségi nyugdíja meghaladhatja a minimumot.
A minimálnyugdíjas és a magasabb nyugdíjas között nincs lényeges különbség. Aki a nyugdíj mellettdolgozik is , plusz bevételi forrásra tesz szert és növelheti az életszínvonalát. És hosszabb távon a nyugdíját is növeli.
Öregségi nyugdíjat a szociális biztosító helyi kirendeltségén kell igényelni kérvény benyújtásával. A nyugdíjat a hivatal számítja ki.
Ha a kiszámított nyugdíj összege alacsonyabb a minimálnyugdíjnál, és teljesülnek az öregségi nyugdíjnak a minimálnyugdíj szintjére emelésének föltételei, a biztosító az öregségi nyugdíjat automatikusan a minimálnyugdíj szintjére emeli. A minimálnyugdíjat nem szükséges igényelni.
A minimálnyugdíjra való jogosultság akkor szűnik meg, ha már nem teljesülnek a folyósításának a föltételei, pl. a valorizáció vagy a nyugdíjbiztosítási idővel növekvő nyugdíj összegének emelkedése miatt. Erről a szociális biztosító írásban tájékoztatja a nyugdíjast.
2023 januárjától több mint 1,4 millió nyugdíjas örülhet a 11,8 százalékos nyugdíjemelésnek. Az emelt nyugdíjat az idősek januártól automatikusan megkapják, nem kell külön kérvényezni. A nyugdíjemelésről a jövő év elején szokás szerint érkezik majd egy levél is a Szociális Biztosítótól arról, mennyivel emelkedik a nyugdíj havi összege.
A minimálnyugdíjra külön szabályozás vonatkozik. Ha a nyugdíj összege a valorizálás után alacsonyabb lesz, mint a minimálnyugdíj, a biztosító a nyugdíj összegét a minimális nyugdíj összegére emeli. Vagyis az érintett ugyanannyit kap, mint idén, mivel a minimálnyugdíj összege 2023-ban nem változik.
Ha viszont a valorizálás után többre jön ki a nyugdíj összege, mint amennyi a minimálnyugdíjé, akkor megszűnik a minimálnyugdíjhoz való jog és a Szociális Biztosító az illető nyugdíját már az új, magasabb összegben fizeti ki.
Például annak az idős embernek, aki 2022-ben 334,30 eurós minimálnyugdíjat szed, miközben a nyugdíja 333,30 euró, januártól az öregségi nyugdíját emelik 39,40 euróval, és 372,70 eurós összegre számíthat. Mivel ez az összeg magasabb, mint a minimálnyugdíj összege, januártól az öregségi nyugdíját folyósítják neki.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »