Október 10-én nyílt meg a Győri Egyházmegye és a Prohászka Ottokár Orsolyita Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda szervezésében megvalósult Természet-rajz című kiállítás a Triangulum Galériában. A Prohászka-iskola gimnazistái képzőművészeti tárlatukkal az idei esztendőben már második alkalommal tisztelegnek teremtett világunk szépségei előtt.
Az iskolaközpontban hagyományosan október elején emlékeznek meg névadójukról, Prohászka Ottokár püspökről, a tudósról, költőről és szépíróról, aki október 10-én ünnepelte földi születésnapját. Ezen a napon az iskola közössége évről évre természettudományos programokon vesz részt.
A Természet–rajz című tárlat alkotásai a teremtett világ szépsége, Isten alkotásának nagyszerűsége előtt tisztelegnek. Témájukat tekintve szerepelnek a válogatásban tájképek, tanulmányképek fákról és növényekről, valamint az ősz szépségét bemutató művek. Az alkalmazott technikában az egyszerű toll- és ceruzarajztól, az akvarell és fedő festékkel készült képeken át a sokszorosított grafikáig terjed a művek sokszínűsége.
Nagy Csaba, az intézmény igazgatója köszöntőjében hangsúlyozta, a tárlat igazi letéteményese annak, hogy a tanárok és a diákok fáradozása nem eredménytelen, az iskolában folyó munka meghozza gyümölcsét.
A Prohászka-napon átadásra került az új óvodakert, október 11-én pedig püspöki szentmisével és természettudományos előadásokkal emlékeztek meg Prohászkáról.
A gimnázium növendékeinek tárlatát Nemes Gábor, az Egyházmegyei Gyűjteményi Központ igazgatója nyitotta meg a Triangulum Galériában. Beszédében elmondta, a prohászkás diákok alkotásaikkal megmutatták, hogy fantáziájuk és kreativitásuk mellett a művészet iránti alázat is megtalálható bennük.
A képeken tapintható a természettel, a teremtett világgal való kapcsolatuk – mutatott rá az igazgató. – Így akarva-akaratlanul is továbbviszik a nemrég ünnepelt Szent Ferenc természet iránti szeretetét és a teremtett világhoz fűződő bensőséges kapcsolatát.
Szent Ferenc természethez fűződő különleges viszonyát egy kevéssé ismert történettel is illusztrálta Nemes Gábor Celanói Tamás, Szent Ferenc életrajzírója sorait idézve. Utalt továbbá Ferenc pápának a teremtésvédelemről szóló, Laudato si’ kezdetű enciklikájára, amelyben a Szentatya kifejti, hogy az ember képes környezetének megvédésére:
Istenhez fűző személyes barátságunk története mindig konkrét földrajzi térben zajlik, amely egyedülálló személyes jellé válik és mindannyian őrzünk emlékezetünkben olyan helyeket, amelyekre visszaemlékezve azok nagyon jó hatással vannak ránk. Ha valaki hegyek között nőtt fel, vagy gyermekként leült a patak mellé inni, vagy lakónegyedének egyik terén játszott, amikor visszatér ezekre a helyekre, késztetést érez, hogy visszatérjen régi önmagához. A diákok pont ezt tették: a művészet nyelvén elvittek minket ezekre a helyekre – emelte ki az Egyházmegyei Gyűjteményi Központ vezetője.
A témához kapcsolódóan, a természet előtt tisztelegve Fűzy András 11.N osztályos diák előadásában elhangzott Assisi Szent Ferenc Naphimnusza. A megnyitón közreműködött a Prohászka-iskola kórusa, Kretzné Budaker Dóra vezényletével.
Forrás: Győri Egyházmegye
Fotó: Ács Tamás
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »