A lakosság egynegyede nem képes megbirkózni a váratlan kiadásokkal

A lakosság egynegyede nem képes megbirkózni a váratlan kiadásokkal

Szlovákiában 100 emberből megközelítőleg tizenhatot fenyeget szegénység, a társadalom peremére sodródás veszélye, 100-ból hat súlyos anyagi nélkülözésben szenved, és minden negyedik nem tud megbirkózni a jelentősebb váratlan kiadásokkal. A helyzetre Matej Horňák, a Szlovák Takarékpénztár elemzője hívta fel a figyelmet a Szlovák Statisztikai Hivatal adatai alapján.

Ezek az adatok véleménye szerint megmutatják, mely lakossági csoportok a legsérülékenyebbek, mely csoportok vannak a leginkább ráutalva az állam segítségére. „Elsősorban a nagycsaládosokat, a gyermeküket egyedül nevelő szülőket vagy az egyedül élő nyugdíjasokat fenyegeti leggyakrabban a szegénység” – mondta Horňák.

2021-ben Szlovákia lakosságának 15,6%-át fenyegette a jövedelmi szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés, ami több mint 800 000 főt jelent. „2020-hoz képest ez az arány mintegy két százalékponttal magasabb, és egyben a legmagasabb 2017 óta” – mutatott rá az elemző. Olyan emberekről van szó, akiknek a jövedelmük az átlagos jövedelemhez képest alacsony, akik nem tudják biztosítani alapvető anyagi szükségleteiket, vagy akik nem, vagy csak alkalmilag dolgoznak – illetve akikre ezen tényezők valamely kombinációja érvényes.

Hírdetés

A lakosság mintegy hat százaléka nem engedheti meg magának, hogy a háztartás alapvető szükségleteiként meghatározott 13 tényezőből legalább héttel rendelkezzen. Az emberek több mint negyede nem tud megbirkózni néhány száz eurós váratlan kiadással, mintegy hat százalékuk pedig nem tud megfelelő hőmérsékletet biztosítani otthonában.

A jelenlegi energiaválság kapcsán Horňák szerint ezek az adatok megmutatják, hogy mely lakossági csoportok a legkiszolgáltatottabbak, melyek szorulnak rá leginkább az állam segítségére annak érdekében, hogy ne súlyosbodjon tovább a helyzetük. „Az is megmutatkozik, hogy amennyiben az állam nem teszi meg a kellő lépéseket, a jelenlegi válság tovább mélyítheti az egyes régiók közötti különbségeket” – tette hozzá az elemző.

(NZS/Felvidék.ma/teraz.sk)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »