Gémesi György polgármester szerint még a „politikai attitűd” is hasonló volt akkor, mint most, Budapest esetében, de a követelt plusz pénzt szerinte az államnak bele kell tennie.
A Pest megyei Gödöllőn négy éve már átélték azt, amit most a fővárosiak: az önkormányzat hulladékszállító cégének elfogyott a pénze, ezért a katasztrófavédelem vitte el az szemetet.
A település polgármestere, Gémesi György – aki a magyar Önkormányzatok Szövetségének is az elnöke – szerint akkor is az állami kukaholding volt a felelős a kialakult helyzetért.
„Kísértetiesen hasonlít a két történet. Akkor nagyon sokat küzdöttünk azért hogy az állami finanszírozás rendben legyen, így sajnos az a helyzet, hogy
az a díj, amit a lakosság befizet, nem elegendő a szolgáltatás költségeire”
– mutatott rá Gémesi György.
/* (c)AdOcean 2003-2018, portfolio_hu.Infostart_2018.mobile_site.cikkek.banner_cikkozi_extra */
ado.slave(‘adoceanindexhuokdtbqijve’, {myMaster: ‘dBfmGy0C0lT8mfY5Mfg2WBNH8U_KL2dR9EYdt6o1mXz.47’,
onServerEmission: function(){document.getElementById(„y-adoceanindexhuokdtbqijve”).classList.add(„uysdfa6ds”);},
onServerEmissionEmpty: function(){}
});
Emlékeztetett arra is, hogy a rezsicsökkentés keretein belül 8 éve nem emelkednek már a szolgáltatási díjak, szerinte senki nem gondolja komolyan, hogy a béreket, a 20 százalékos inflációt és egyéb költségeket ki lehet gazdálkodni az akkor megállapított pénzből.
„Aki erről döntött, annak a forrásokat is biztosítania kell” – jelentette ki az önkormányzati vezető.
Úgy érzi, általánosságban vannak megtakarítási lehetőségek, de most már az az állapot van, amikor nem elég a korábbi forrás.
Szerinte a két történetben az is közös, hogy megjelenik benne a „politikai attitűd”, de volna megoldás: a hiányzó összeget fizesse ki az állam a szolgáltatónak.
Figyelmeztetett ugyanakkor, a katasztrófavédelemnek törvényi kötelezettsége megoldania a hulladék elszállítását.
„Furcsa módon nálunk, amikor a katasztrófavédelem megjelent, akkor azt a 80-100 millió forintot, amit kértünk, semmi perc alatt biztosította a központi költségvetés.”
Még azt is elmondta, kétszer háromnegyed évig működtethet a katasztrófavédelem – a gyakorlat szerint ugyanazokkal a munkatársakkal és eszközökkel -, és utána újra felmerülhet a kérdés, hogy ki végzi a munkát.
Nagy kérdés még viszont az, hogy hogyan kapcsolódik be a folyamatba a Mol, amely koncesszióba kapta a hulladékgazdálkodást.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »