Az egyetlen április 3-án egyéni mandátumhoz jutott, de esküt még nem tett parlamenti képviselő is megkezdheti munkáját, ha…
Hétfőn talán már leteszi parlamenti képviselői esküjét Hadházy Ákos független képviselő, aki április 3-ai megválasztása óta nem volt hajlandó részt venni az Országgyűlés munkájában. Ez úgy válik lehetségessé, illetve szükségessé, hogy a Parlament várhatóan szigorítja a kapcsolódó törvényt.
De hogyan állhatott elő a helyzet?
„Nem szabad részt venni a klasszikus parlamenti munkában” – Hadházy Ákos ezt még áprilisban, közvetlenül megválasztása után mondta. A Zuglóban független jelöltként parlamenti mandátumhoz jutott politikus a többi pártot, például az őt támogató Momentumot is megpróbálta rávenni, hogy kövessék a példáját. „A látszata se álljon fenn annak, hogy egyfajta díszellenzéki szerepet látnak el a képviselők” – folytatta akkor.
Hadházy Ákos azóta sem tett esküt, ezért nem gyakorolhatja képviselői jogait,
- nem szólalhat fel a plenáris ülésen,
- nem intézhet kérdést a kormányhoz,
- nem interpellálhat,
- nem terjeszthet be javaslatokat,
- nem vehet részt a bizottságok munkájában,
- nem szólalhat fel és
- nem kap fizetést sem.
Erre a helyzetre a jogalkotók sem készültek fel, ezért a parlament Igazságügyi Bizottságának tagjai megpróbáltak kiutat találni.
„Az eskütétel nem joga, hanem kötelezettsége a képviselőnek. A jogait természetesen szabadon gyakorolhatja, de a kötelezettségeinek eleget kell tenni” – mondta Vejkey Imre, a bizottság KDNP-s elnöke.
A testület végül elfogadott egy eseti jellegű állásfoglalást, amelyben megállapítják, hogy
jelenleg egyetlen jogszabály sem határozza meg az eskütétel lehetséges legkésőbbi időpontját,
Hadházy Ákos pedig rosszhiszeműen, a választók bizalmával visszaélve járt el, amikor nem vette fel a munkát. A testület ezért azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy Ausztria, Lengyelország, Észtország és Litvánia mintájára Magyarországon is fogadjanak el egy törvénymódosítást, amelynek alapján az eskütétel pótlását a képviselőnek kell kérnie, és ha ezt egy bizonyos ideig nem teszi meg, akkor elveszíti a mandátumát.
Az Igazságügyi Bizottság nem állapította meg, hogy mennyinek kell lennie a türelmi időnek, de emlékeztet az Alaptörvényre, amely szerint ha egy képviselő egy évig nem vesz részt a parlament munkájában, elbúcsúzhat parlamenti mandátumától.
A lex Hadházy magára Hadházy Ákosra nem vonatkozik majd, ő várhatóan várhatóan hétfőn leteszi parlamenti esküjét.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »