Szeptember 29-én a maksai Anna Garden rendezvényközpontban tartják a cégek idei toplistájának díjkiosztó ünnepségét. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a tavalyi év mérlege alapján három szempontból rangsorolta a megyében bejegyzett vállalkozásokat.
A már ismert módszertan szerint elkészült a toplista, amelynek minden adata megtalálható az intézmény honlapján – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Édler András. A kamara elnöke közölte, hogy az érintetteket levélben értesítették az eredményről, ugyanakkor a nyilvántartásban szereplő adatok ellenőrzését kérték a cégektől, hogy az online katalógusba friss információk kerüljenek.
A tavalyi évre valamivel több mint ötezer cég adta le zárómérlegét a megyében (egészen pontosan 5074 vállalkozás), ez 190-nel több, mint egy évvel korábban, ám a bejegyzett vállalatok 33 százaléka továbbra sem tett eleget e törvényes kötelezettségének (egy évvel korábban ez az arány 0,6 százalékponttal volt nagyobb).
Édler András általános értékelése szerint a járványhelyzet okozta válság után a cégek „megrázták magukat” és tavalyra sikerült kilábalniuk. Ez abból olvasható ki, hogy az összesített számok tükrében jelentős növekedés tapasztalható mind a forgalom, mind a bruttó nyereség tekintetében. A 2020-as összesített mérlegadatokhoz képest a növekedés előbbi esetében csaknem 16 százalékos, a nyereségnél pedig még jelentősebb, több mint 28 százalékos gyarapodás tapasztalható. Mi több, az utolsó „rendes”, vagyis járvány előtti évhez viszonyítva is a két mutató 4,49, illetve 14,2 százalékkal volt nagyobb.
Gazdasági ágazatok szerint a sorrend nem változott, továbbra is az ipar adja a megye üzleti forgalmának több mint egyharmadát. Közvetlen mögötte áll a kereskedelem egyharmad aránnyal. A szolgáltatások mintegy 15, az építőipar 7, a mezőgazdaság öt és fél, a turizmus kettő és fél, míg a kutatás-fejlesztés másfél százalékos arányban veszi ki részét a megye gazdasági forgalmából.
A díjkiosztáson a megszokott programok mellett idén a helyi kistermelőket kívánják előtérbe helyezni – mondta a kamara elnöke –, így majd különleges helyi termékeket kóstolhatnak a résztvevők. Ugyanakkor Debreczeni László adószakértő jóvoltából a jövő évre vonatkozó módosításokról is tájékozódhatnak, sőt, egyéni tanácsadás is lehetséges.
A módosítások kapcsán a kamara elnöke aggodalmát is megfogalmazta, hiszen míg a tavalyi évben a vállalatok többségének sikerült ismét növekedési pályára lépnie, addig egyelőre megjósolhatatlan, mi lesz az idei eredményekkel az adóemelések, az energiaár-növekedés, illetve az általános drágulás, az infláció, a háborús helyzet okozta bizonytalanság közepette.
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »