Érkeznek az első számlák azután, hogy a kormány július 13-án bejelentette: energia-veszélyhelyzetet hirdet, és hozzányúl a rezsicsökkentés 2013 óta fennálló rendszeréhez. A lakossági fogyasztókat is lesújtó változás a vállalkozásoknak valóságos rémálom, van olyan cég, amely az eddigi 250 ezer forint helyett már 1,3 millió forintot fizet a villanyért, írja az Index.
Az Orbán-kormány júliusban egy hét pontból álló intézkedéscsomagot fogadott el, ami augusztusban lépett életbe. Ebben fogalmazták meg, hogy a csökkentett gáz- és áramár csak az átlag magyar háztartás fogyasztásának mértékéig marad érvényben, aki többet fogyaszt, a többletet piaci áron fizeti. A bejelentést követően napokig csak találgatni lehetett, pontosan hogyan fog megváltozni az eddigi védett ár, majd nyilvánosak lettek a részletszabályok, az internetet ellepték a különböző rezsikalkulátorok. Ezekben a napokban jött el az igazság pillanata.
Hamar kiderült, hogy az új szabályozás igazi vesztesei leginkább talán a cégek, hiszen augusztustól csak a mikrovállalkozásoknak jár a csökkentett áram- és gázár, ahol legfeljebb tíz főt foglalkoztatnak, az árbevételük vagy a mérlegfőösszegük pedig nem haladja meg a kétmillió eurót (nagyjából nyolcszáz millió forintot). Tehát a hatályba lépett jogszabály értelmében csak jóval kevesebb vállalkozás tartozik a kedvezményezettek körébe, rengetegen nem kapják többé kedvezményes áron a gázt és az áramot. Az Index négy, különböző nagyságú és árbevételű céget kérdezett az érkező számlákról, várható kiadásokról, a cégtulajdonosok lehetőségeiről.
Hétszeres szorzó
Egy belvárosi étterem tulajdonosának kis híján kétszeresére nőttek a rezsiköltségei: míg a júliusi számlája 35 ezer 456 forintot mutatott, az augusztusi számlán már a 70 ezer forintot (pár száz forinttal) meghaladó összeget látott. Az étterem vendégei még szívesen vacsoráznak a helyiség előtt kialakított teraszon, illetve a nyári, kora őszi hónapokban a fűtés sem esedékes, de a hely tulajdonosa szerint a későbbiekben végzetes lehet számára az új szabályozás.
Egy másik cég tulajdonosa öt és félszeresét fizeti a korábbinak: bár szerződött állami céggel, hogy fixen ennyi lesz a kiadás, a villanyért a korábbi 250 ezer forint helyett 1,3 millió forintot ad le.
Egy családi vállalkozás pedig döbbenten panaszolta, hogy az ő szorzója hétszeres, bizniszétől könnyen lehet, hogy tokkal-vonóval megválik.
Szintén komoly pluszköltségekre számít egy műhelytulajdonos, akinél autószereléssel foglalkoznak az alkalmazottak. A több helyiséggel rendelkező csarnok eddigi rezsije 80–100 forint közé esett havonta, és bár az augusztusi számlát még nem kapták meg, télen havi 300–400 ezres rezsivel kalkulálnak már.
A napelem lehet a megoldás?
Egy szakértő szerint a kormány bejelentése után megindult a roham a napelemekért: egy telepítéssel foglalkozó cég korábban közölte, hogy munkaerőt toboroznak, hogy kielégítsék az igényeket. Hozzátette, nem voltak felkészülve erre az óriási keresletnövekedésre, így a leghamarabb október végén vagy november elején telepítik a szerkezeteket. Az árak azonban jelentősen nőhetnek addig, ugyanis importtermékről van szó, és nem forintban fizetnek érte.
Az Index által megkérdezett cégvezetők közül, bár fontolgatják ketten is a napelemek telepítését, tartanak attól, hogy később megbánhatják döntésüket, valamint azt is megjegyezték, hogy négy, de akár tízmilliós tétel is lehet a kiépítésük, ezért a számukra bizonytalan megoldásért is mélyen a zsebükbe kell nyúlni.
Egyelőre marad tehát a várakozás és a kalkulálás.
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »