Ma nehezen elképzelhető, hogy írói tiszteletdíjból kertes villára tegyen szert valaki. Jókai Mór 1853-ban az Egy magyar nábob folytatásokban megjelent regénye honoráriumából vásárolt telket a Svábhegyen. Babits Mihály 1924-ben vette nyaralóját Esztergomban. Mindkettő látogatható.
Séta a Jókai-kertben
Az író derék gazda volt, emlékét ma is őrzi itt néhány fa és rózsatő. Állítólag reggelenként mindig azzal kezdte a napot, hogy körbejárta a kertet. Kedvenc alkotóhelye – az oroszlános pad – ma is látható. Számos regénye született a pihenőhelyen.
Kívánsága szerint ide kellett volna őt temetni is.
Úgy akarom és meghagyom, hogy itt hagyjanak pihenni a Svábhegyen. El ne vigyenek a Kerepesi úti kertbe, a sok kérkedő márványoszlop közé. Tegyenek oda a négy fehérlevelű hársfám alá. A hársfák megőriznek engem, én meg a hársfákat.
Erre a hálátlan utókor mégiscsak a Kerepesi úti temetőbe vitte. A Jókai-villa mára megsemmisült, csak a présház maradt meg. Itt alakítottak ki egy kis emlékszobát az író személyes tárgyaival. Legszebb darabja a szülővárosától – Komáromtól kapott tulipános láda. A kert 1975 óta természetvédelmi terület.
A Babits-emlékház
Az esztergomi nyaraló ugyancsak számos irodalmi alkotás ihlető helye. Írók, költők, festők, színészek törzshelye volt, ennek emlékét ma is őrzi az autogramfal – többek között Radnóti, Illyés, Karinthy, Kosztolányi, Csinszka és Szabó Lőrinc aláírásával. A legenda szerint a kevésbé kedvelt vendégeknek puhább rajzszenet adtak, majd távozásuk után nevüket letörölték a falról, míg a megőrzésre szánt szignókat Török Sophie, Babits felesége saját kezűleg konzerválta freskófestékkel.
Pazar látvány nyílik a Dunára és a Bazilikára.
„Kertem az egész táj, hol óriási csiga kétszarvú dombjával a bölcs Bazilika”
– írja a költő.
Az üvegezett verandán felvételről Babits hangján szólnak saját versei, a konyhában tizenöt perces videót vetítenek. Nemcsak a költőt, hanem számos ismert pályatársát is láthatjuk a korabeli filmfelvételeken.
Mindkét emlékhelyre jó kis kaptató vezet, de érdemes a kilátásért és az irodalmi élményért megmászni.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »