Amint Steve Koonin amerikai fizikus 2022. augusztus 8-én a La Verita olasz napilapban kifejtette, a világ többi része nem fogja követni az Európai Uniót, hacsak nem ment el a józan eszük. És arra is felhívta a figyelmet, hogy a 2050-es EU-célkitűzés akkor és csakis akkor tud teljesülni, ha Európa gazdasága teljesen összeomlik – idézi a tudósi megnyilatkozást Szarka László Csaba professzor.
Szarka László csaba professzor – MTA
„Tévhit azt vélni, hogy azok a szimulációs modellek, amelyekből hiányoznak a valós éghajlati rendszerben fontos nemlineáris folyamatok, az éghajlatváltozásnak akár előjelét, akár irányát helyesen meg tudnák jósolni” – rögzíti Nakamura Mototaka japán klímamodellező kutató Egy klímakutató vallomásai című könyvében. A művet Szarka László Csaba geofizikus, tudományos kutató, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja fordította magyarra. Őt kérdezte a Gondola.
– Professzor úr, ismerve az Ön munkásságát, sejtjük, hogy japán kollégája művének olvastakor nagyrészt megerősítésre lelt, ám melyek voltak a meglepő újdonságok?
– A geofizikusok már akkor is tisztában voltak a modell és valóság problémakörével, amikor a klímamodellezés épp csak hogy elkezdődött. Ez utóbbiról sokáig nem fért a fejembe, hogy hogyan lesz az alapmodellből, azaz a forgó Földet egyenlőtlenül érő napsugárzás légköri-hidrológiai következményeinek matematikai-fizikai leírásából CO2-alapú klímamodell. Hát úgy, hogy a számítástechnikai korlátok miatt a valós természeti folyamatokat képzelt folyamatokkal helyettesítik. Ezt a lépést paraméterezésnek hívják. Nakamura mikiegér-ábrázolásnak nevezi. 2019-ben futólag találkoztam a könyv ismertetőjével.
amazon.com
Majd miután Christopher Essex matematika-professzor segítségével rájöttem a magyarázatra, kíváncsivá tett, hogy hogyan látja ugyanezeket a kérdéseket a világhírű japán-amerikai kutató. Nos, megerősítette rossz sejtésemet: a cél sokkal inkább a modell-működőképesség látszatának fenntartása, mint a tudományos megismerés…
– Nakamura Mototaka mérhető toleranciával szól a klímahisztéria szélsőségeseiről, utóbbiak taktikája az agyonhallgatás, majd a tam-tam dob megverése, és a címkézés, kirekesztés. Idehaza mekkora az esély a tudománytagadókkal szemben?
– Nakamura Mototaka igen tisztességesen szól arról, hogy a megismerési és megértési folyamatban igenis a megvan a modellezésnek a maga helye. Egy dologra azonban tilos a klímamodellt használni: előrejelzésre. Úgyhogy jobban tennénk, ha több mérésre és kevesebb modellezésre támaszkodnánk! A CLINTEL (Klímaintelligencia), amelynek tagja és magyarországi követe vagyok, mind erősebben hallatja a hangját. Ha nyílt és korrekt viták lehetnének, könnyen átszakadna a gát.
– Európa népessége meg sem közelíti az egymilliárdot, területe az összes földterület egy-tizenötöde. Az Európai Unió még kisebb, mégis, egy extremitás itt akarja megvédeni a teljes földgolyót a széndioxid-kibocsátástól. A japán tudós könyve hogyan segít bennünket abban, hogy szellemi csapást mérjünk kontinensünk sanyargatóira?
– Amint Steve Koonin amerikai fizikus 2022. augusztus 8-én a La Verita olasz napilapban kifejtette, a világ többi része nem fogja követni az Európai Uniót, hacsak nem ment el a józan eszük. És arra is felhívta a figyelmet, hogy a 2050-es EU-célkitűzés akkor és csakis akkor tud teljesülni, ha Európa gazdasága teljesen összeomlik. Mintha pont ezen munkálkodnának, nem?… A tagországi kormányok kezét a Párizsi Megállapodás gúzsba köti, de ahogyan a valóság durvul, talán egyre több országban felismerik, mire megy ki a játék. A japán kutató könyvét (terjedelmét tekintve füzetét) nem csak kutatóknak és szakembereknek, hanem minden természettudományi érdeklődésű olvasónak tisztelettel ajánlom.
Molnár Pál
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »