A Szlovákiában előforduló madárfajok választéka a tájainkon teljesen újnak számító, eddig itt nem honos szirtifecskével gazdagodott. A felfedezést a Kis-Fátrában töltött szabadsága ideje alatt a Szlovák-karszt Nemzeti Park dolgozója, Štefan Matis tette. A szirtifecske szlovákiai megjelenése meglepetésnek, ornitológiai különlegességnek számít a Kis-Fátra Nemzeti Park zoológusa, Tomáš Flajs szerint.
„Túrázás során egy olyan madárra lettem figyelmes, melyet eddig soha nem láttam. Tudtam, hogy rendkívüli felfedezést tettem, de amíg nem sikerült dokumentálnom és megbizonyosodnom róla, addig nem voltam benne biztos, hogy én vagyok az első, aki bejelentheti ezt a felfedezést – mondta Matis.
A madarak szerinte úgy viselkedtek, mintha fészkelőhelyet keresnének, a felnőtt példányok mindig ugyanarra a helyre repültek. A nehéz, sziklás terepen követve útjukat megállapította, hogy a sziklafal egy barlangnyílásába repülnek. Végül sikerült megtalálnia a fészket és dokumentálni a körülötte röpködő felnőtt madarakat. A fészkelés ténye bizonyításának köszönhetően
Mivel a felfedezést szabadidős turisztikai tevékenysége közben tette, később visszatért a helyszínre, immár a megfelelő műszaki felszereléssel, hogy a nemzeti park dolgozóival és további szakemberekkel kellőképpen dokumentálhassa a nálunk megjelent új madárfajt. „Azt, hogy ezt a fajt sikerült dokumentálni és megfigyelni, kisebbfajta csodának és kollégám érdemének tartom, aki ezen a nehéz terepen a hangja alapján felfigyelt erre a kevésbé feltűnő madárra, majd beazonosította és megtalálta a fészkét is – jegyezte meg a zoológus.
Flajs szerint egy másik pár jelenlétére utaló jelek is voltak, ezt azonban nem sikerült megerősíteni. „A szirtifecske kis-fátrai előfordulási helyét a közeli napokban ismét ellenőrizzük, mivel érdeklődve várjuk a költés eredményét“ – tette hozzá.
A rendelkezésre álló ismeretek szerint ez a faj nagyon ritkán fordul elő Közép-Európában. Csehországban egy példányt figyeltek meg 2003-ban, majd 2005-ben, Magyarországon pedig két példányt 2020-ban. A szirtifecske Európa melegebb részein, az Ibériai-félszigettől a Földközi-tengerig, továbbá Eurázsia déli, Afrika északnyugati részén és a Közel-Keleten honos.
Matis hangsúlyozta, hogy a megfigyelés ornitológiai szempontból szenzációnak számít. „Az újonnan megjelent madárfaj védelmében fontos szerepet játszik a felfedezés pontos helyszínének a nyilvánosság előtt történő titokban tartása. Kis-fátrai kollégáim szemmel tartják és védik a helyszínt, hogy ne kerüljön túlzott figyelem középpontjába, ami megzavarná a madarak nyugalmát“ – jegyezte meg.
(NZS/Felvidék.ma/teraz.sk)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »