Az oroszok egyszerre két intézkedéssel szorítanák sarokba Európát. Megint elszálltak gázárak

Az oroszok egyszerre két intézkedéssel szorítanák sarokba Európát. Megint elszálltak  gázárak

Közel húsz euróval drágult a holland TTF tőzsdén hétfőn délután a földgáz megawattóránkénti egységára, miután az orosz Gazprom két kulcsfontosságú bejelentést is tette. Az egyik sajnos a gázcsapok elzárása felé mutat, a másik pedig egy politikai döntés, amely miatt már több ország lemondott az orosz földgázszállításokról.

Hétfőn kiderült, hogy az orosz Gazprom energiaóriás nem foglalt le szállítókapacitásokat a Fehéroroszországon és Lengyelországon keresztül Nyugatra haladó Jamal vezetéken az október 1-jéltől kezdődő 12 hónapos időszakra. És ha ez nem lenne elég, az ukrajnai Szudzsa állomáson és a nagykaposi terminálon sem, szintén a jelzett időszakban.

Jelenleg az oroszok az Északi Áramlat 1-en csak a kapacitás 40 százalékán szállítanak, amivel módszeresen akadályozzák, hogy Európa a következő fűtési szezonra fel tudja tölteni gáztárolóit a megfelelő szintre. (A politikai iránycél 80 százalék, a fűtési szezon elején megszokott szint 95 százalék, a jelenlegi töltöttségi szint 60 százalék…)

Érdemes megemlíteni, hogy a tavaly őszi európai energiaválság kezdetét is egy orosz intézkedés jelezte, mikor nem foglaltak le szállítókapacitásokat sem a Jamal vezetéken, sem az Ukrajnán keresztül érkező korridoron. Bár nem csak önmagában az orosz döntés okozta az energiaválságot (hanem az EU klímapolitikája és az alternatív energiaforrások gyengébb teljesítménye), mégis nagyban hozzájárult a helyzethez.

Ez most Ázsiában is nagy port kavar majd

Bár sokan hivatkoznak arra, hogy majd az LNG (cseppfolyosított gáz) kisegít minket, valójában jelenleg Európába nincs elég terminál a szükséges pótlás fogadására, a piacon pedig nincs elég LNG, amit importálni lehetne.

Hírdetés

Egyes előrejelzések szerint az Északi-Áramlat1-en már akár július első felében teljesen leállhat a szállítás.

Kapcsolódó hír, hogy szintén hétfőn a Bloomberg közölte (egy anonim Gazprom-menedzserre hivatkozva), hogy Oroszország kiterjesztené a “rubelfizetés” (helyesebb rubel alapú elszámolás lenne) gyakorlatát a cseppfolyósított gázra is.

A rubelfizetés egy egyszerű technikai módosítás volt az oroszok részéről, amivel igen hatékonyan tudták megtámasztani a rubel árfolyamát a nyugati szankciók ellenére is. A rubelfizetés elutasítása az adott ország gázellátásának leállítását vonta maga után (így járt Lengyelország, Bulgária, Finnország, Dánia és Hollandia).

Eddig azonban az fizetési módszer csak a vezetékes gázra vonatkozott. Az új információk szerint Moszkva most kiterjesztené az LNG-re is. Oroszország adja a világ LNG kibocsátásának 8 százalékát, mintegy 40 milliárd köbméteres kapacitással. Nem elrugaszkodott elképzelés Európát sarokba szorító szándékot sejteni a háttérben.

Mivel a rubelfizetés az LNG esetében már az ázsiai országokat is érintené, az oroszok húzása egyúttal tovább növelné az LNG árát a világpiacon. Hátfőn délután a TTF holland tőzsdén a földgáz ára 170 euró/MWh egységár közelébe ugrott, több mint 10 százalékot drágulva.

A teljes képhez hozzátartozik, hogy az elmúlt hónapok európai lépései után nem nagyon okunk meglepődni az oroszok döntésén, másrészt egészen a közelmúltig Brüsszel a gázembargó követelésétől volt hangos. Könnyen meglehet, hogy embargóra már nem lesz szükség. Németország súlyos energiahiányra készül, a lakosságot takarékosságra szólították fel.

Körkép.sk, reuters, bloomberg


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »