A festői szépségű Verőce immár fél évszázada ad otthont a Gorka Géza Kerámiamúzeumnak. A Duna menti település közel ötven évig volt az otthona és alkotótere a neves kerámiaművésznek, mostanra pedig a kerámiák házává vált.
Gorka Géza 1895-ben született Nagytapolcsányban. Tanulmányait 1910-ben festőként kezdte, majd Badár Balázs népi fazekastól sajátította el a mesterség alapjait. 1921-ben költözött Nógrádverőcére, ahol a népművészeti hagyományok alapján készítette modern díszkerámiáit. Későbbiekben saját mázkísérletezésbe kezdett, ugyanakkor mindvégig megmaradt a népi hagyományok elemeinél. Felvidéki, erdélyi és habán ónmázas díszítőelemeket alkalmazott.
A Munkácsy- és Kossuth-díjas keramikusművész Verőcén hunyt el. Végakaratának megfelelően az egykori otthona 1972 óta a kerámiagyűjtemény múzeumaként működik.
Leánya, Gorka Lívia szintúgy ismert és elismert keramikusművész volt, a 20. századi magyar kerámia meghatározó művészegyéniségévé vált. Emellett az unoka, Gorka – Focht Géza alkotásai is megtekinthetőek.
A háromszintes épület legfelső szintje Gorka Lívia művészetét összegzi. A középső szint a Gorka Géza-féle gyűjteményt mutatja be. Az alsó szinten időszaki tárlatokat szerveznek, június végétől egy hónapon keresztül az ipolysági Kutak Adrienn kiállításának ad otthont.
A múzeum szomszédságában áll Gorka Géza egykori műterme. A ma már kávézóként működő épület közepén máig látható az a kemence, melyet a keramikusművész használt az alkotásai kiégetésére.
A múzeum péntektől vasárnapig látogatható. További információk ITT olvashatóak.
A szerző felvételei.
(Pásztor Péter/Felvidék.ma)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »