Hosszú ideig tünetmentes, s nemegyszer csak késői stádiumban derül rá fény, amikor a kezelés sikere eléggé bizonytalan. A hasnyálmirigyrákról van szó, amelyre bizonyos, ártatlannak tűnő tünetek is felhívhatják a figyelmet, és elősegíthetik az oly fontos korai felismerést.
A hasnyálmirigyrák szerencsére eléggé ritka betegség, az összes rákfajta 3 százalékát teszi ki, viszont nagyon veszélyes, mert általában későn ismerik fel, s ilyenkor a kezelés már nem nagyon segít. A daganat, ami kezdetben nem okoz semmilyen problémát, viszonylag rövid időn belül akár halált is okozhat. Van 11 tünet, aminek alapján már korai stádiumban ki lehet mutatni ezt a rákfajtát, s ezzel megnő a túlélés veszélye. Íme a jelek, amelyekre jó odafigyelni:
Ha valaki 8 órán keresztül fáradtnak érzi magát, feltétlenül keresse fel orvosát. Lehet, hogy csak banális dologról van szó, de az is lehet, hogy súlyos betegség húzódik meg a háttérben.
A gyomor tájékán érzett tompa fájdalom is azt jelezheti, hogy hasnyálmirigyen daganat alakult ki. Néha a fájdalom kisugárzik a hátba. Főleg étkezés után erősödik fel a fájdalom. Nagyon fontos ez a tünet, amit sajnos gyakran sokan figyelmen kívül hagynak.
A sárgaságot a bilirubin (a vörösvértestek hemoglobin részének egyik bomlásterméke, normális körülmények között a vörösvértestek elöregedése és pusztulása során jelenik meg) szintjének emelkedése okozza. A májban képződött epe felhalmozódását váltja ki, ami rendszerint a széklettel távozik. A hasnyálmirigyrák, ami a májba terjed tovább, sárgaságot okozhat – erre hívhatja fel a figyelmet a sárga bőr és szemfehérje.
A hasnyálmirigyrák cukorbetegséget válthat ki. A daganat ugyanis megzavarja azon sejtek működését, amelyek inzulint termelnek és ezzel megemelkedik a vércukorszint.
Ha a hasnyálmirigyrák tovább terjed, az epe felhalmozódik az epehólyagban. Kivizsgáláskor az orvos a mellcsont alatt csomót találhat, s a máj szintén megnagyobbodhat.
Bizonyos stádiumban a hasnyálmirigyrák elzárhatja az emésztőrendszer egy részét. Gátolhatja az élelem továbbhaladását, ami rosszullétet, hányást okozhat.
Egy svéd tanulmány szerint összefüggés van a szorongás és depresszió, valamint a hasnyálmirigyrák kialakulása között. Érdemes hát alaposabban utánanézni, mi okozhatja a hosszú ideg tartó lehangoltságot, szorongást.
Ha valaki normálisan étkezik, és ennek ellenére fogy, azonnal forduljon orvoshoz. A hasnyálmirigyrákban szenvedőknek rossz vagy egyáltalán nincs étvágyuk. A súlycsökkenés tehát figyelmeztető jel.
Ennek a betegségnek az esetében elég gyakori, hogy a hasban folyadék gyülemlik fel. Ugye láttak már sovány embert nagy, felfújt luftballonszerű hassal? A felfúvódott has fájdalmat okozhat. Ha valaki ilyen tünetet tapasztal, érdemes minél előbb orvoshoz menni.
A túlzott vérrögképződés szintén hasnyálmirigyrákot jelezhet. A szakemberek szerint az ezzel a diagnózissal elő embereknek nagyobb a trombózis kialakulásának kockázata.
A sötét vizelet azt is jelezheti, hogy sok bilirubin van a szervezetben. Ennek okát is érdemes felkutatni.
(ezdr.-ki)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »